Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie
Wnętrze Muzeum

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie (Néprajzi Múzeum) – muzeum utworzone w roku 1872 jako dział etnograficzny Węgierskiego Muzeum Narodowego.

Od roku 1947 stanowi odrębną jednostkę organizacyjną, lecz dopiero w roku 1973 otrzymało siedzibę w budynku dawnego Pałacu Sprawiedliwości przy Placu Kossutha.

Muzeum jest jednym z największych w Europie muzeów tego rodzaju, posiada ok. 200 tysięcy eksponatów, w tym 140 tysięcy dotyczy kultury węgierskiej, a 60 tysięcy ludów świata. W ekspozycji Muzeum znajdują się działy myślistwa, pszczelarstwa, rybactwa, hodowli zwierząt, pasterstwa, rolnictwa i rzemiosła.

Budynek został zaprojektowany przez architekta Alajosza Hausmanna (1847-1926) i oddany do użytku w roku 1896. Budynek był projektowany z przeznaczeniem na siedzibę węgierskiego parlamentu, ale ostatecznie parlament otrzymał siedzibę w neogotyckim budynku nad brzegiem Dunaju, wzniesionym według projektu architekta Imre Stejndla, a budynek obecnego muzeum stał się Pałacem Sprawiedliwości. Architektura budynku stanowi przykład eklektyzmu końca XIX wieku.

Internet[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • István Wellner, Budapeszt – przewodnik, Tadeusz Olszański (tłum.), Warszawa: Sport i Turystyka, 1981, ISBN 83-217-2346-2, OCLC 749382163.