Muzeum Historii Naturalnej w Turynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siedziba muzeum (2017)

Muzeum Historii Naturalnej w Turynie (Museo Regionale di Scienze Naturali di Torino, MRSN) – muzeum w Turynie, które przechowuje zbiory historii naturalnej Uniwersytetu w Turynie i inne zbiory związane z historią naturalną. Muzeum mieści się w dawnym szpitalu San Giovanni Battista, zbudowanym pod koniec XVII wieku przez Amedeo di Castellamonte i ukończonym przez innych architektów[1]. Mieści wydziały zoologii, entomologii, botaniki, minerałów, geologii i paleontologii[2].

Historyczne Muzeum Zoologii Uniwersytetu w Turynie powstało w 1739 roku. We wczesnych latach XIX wieku stało się instytucją naukową i głównym ośrodkiem badań i nauczania uniwersyteckiego. Wśród wielu osób, które przyczyniły się do jego rozwoju, znajdują się przyrodnicy i zoolodzy Filippo De Filippi (1814–1867) i Michele Lessona (1823–1894), którzy rozpowszechnili we Włoszech teorię Darwina[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Regional Museum of Natural Sciences, Turin, Włochy, Google Arts & Culture [dostęp 2023-09-04] (pol.).
  2. Turin Museum of Natural History (Turin) – Visitor Information & Reviews - WhichMuseum, whichmuseum.com [dostęp 2023-09-04] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]