Muzeum Józefa Stalina w Gori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pośmiertna maska Stalina, jedna z dwunastu.

Muzeum Józefa Stalina poświęcone życiu radzieckiego przywódcy, zlokalizowane jest w jego rodzinnej miejscowości Gori w Gruzji. Zostało otworzone 10 listopada 1937 r., można je porównać do skansenu, w którym czas zatrzymał się w roku 1953.

Główną część muzeum stanowi budynek wykonany w stylu socrealistycznym, pierwotnie służący za lokalne muzeum, jednak po śmierci Stalina w 1953 r. przekształcono je w muzeum-pomnik ku jego czci. Zgromadzono w nim przedmioty zarówno faktycznie jak i rzekomo należące do Stalina, włączając w to meble biurowe, rzeczy osobiste i dary, które otrzymywał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (wiele z nich genarilissimus przesyłał od razu do muzeum). Jest tam także wiele ilustracji, dokumentów, fotografii i wycinków gazet z różnych okresów życia radzieckiego przywódcy. Szczególnym eksponatem jest jedna z dwunastu masek wykonanych zaraz po śmierci Stalina.

Opancerzony wagon, którym podróżował Józef Stalin

Obok głównego budynku oglądać można przeniesioną w to miejsce i odrestaurowaną chatę szewca Wissariona Dżugaszwilego, ojca Stalina, w której wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze cztery lata życia.

Na placu muzeum ustawiono jako eksponat opancerzony wagon, którym od 1941 r. podróżował Stalin, m. in. na konferencję w Jałcie i Teheranie. Wagon waży 83 tony, został podarowany muzeum w 1985 r.

Linki zewnętrzne[edytuj]