Przejdź do zawartości

Muzeum Narodowe Tadżykistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Narodowe Tadżykistanu
Осорхонаи миллии Тоҷикистон
Ilustracja
Nowy budynek Muzeum
Państwo

 Tadżykistan

Miejscowość

Duszanbe

Adres

Ismoila Somoni 11

Data założenia

1934

Położenie na mapie Tadżykistanu
Mapa konturowa Tadżykistanu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Narodowe Tadżykistanu”
Ziemia38°34′55″N 68°46′44″E/38,581944 68,778889
Strona internetowa

Muzeum Narodowe Tadżykistanu (tadż. Осорхонаи миллии Тоҷикистон) – największe muzeum znajdujące się w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu. W muzeum zgromadzonych jest niespełna 50 tys. eksponatów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Centralne Muzeum Tadżyckie zostało założone w 1934 roku[1]. Przekazano do niego eksponaty z wystawy osiągnięć gospodarki narodowej zorganizowanej w Duszanbe. Początkowo posiadało tylko 530 eksponatów. W 1955 roku w związku z 500. rocznicą urodzin Behzada miniaturzysty z XV-XVI wieku Muzeum nadano jego imię[2][1]. W 1959 roku po połączeniu z Republikańskim Muzeum Historii i Wiedzy Lokalnej utworzono Republikańskie Zjednoczone Muzeum Historii i Wiedzy Lokalnej i Sztuk Pięknych. Muzeum pod tą nazwą funkcjonowało do odzyskania niepodległości przez Tadżykistan[1]. W latach 60. XX wieku zostało umieszczone w centrum Duszanbe, w dawnym budynku uczelnianym. W 1999 roku otrzymało status muzeum narodowego[3]. Podlega Ministerstwu Kultury Tadżykistanu.

Dekretem Prezydenta Republiki Tadżykistanu z 27 lipca 2011 r. Nr 1094 nosi nazwę Muzeum Narodowego Tadżykistanu[4].

Nowy budynek[edytuj | edytuj kod]

Dawny budynek Muzeum Narodowego Tadżykistanu

W marcu 2013 roku Muzeum przeniosło się do nowego budynku[potrzebny przypis]. Jego powierzchnia wynosi 24 tys. m², 15 tys. m² jest przeznaczone na wystawę. Muzeum ma 22 sale wystawowe. W nowym budynku muzeum znajdują się 4 stałe wystawy: przyrody, historii starożytnej i średniowiecznej, historii współczesnej oraz sztuk pięknych i stosowanych[4].

Na parterze budynku została umieszczona wystawa poświęcona przyrodzie. Można na niej poznać faunę i florę, klimat, obszary chronione, rezerwaty Republiki Tadżykistanu. Warto zwiedzić salę geologiczną, w której wyeksponowano okazy minerałów Tadżykistanu. Na środku sali umieszczono wysokie na 3,40 m i ważące 600 kg drzewo wykonane z kamieni szlachetnych Tadżykistanu. Znalazło się na nim 19536 kamieni szlachetnych[4].

Na wystawie poświęconej historii Tadżykistanu znajdziemy zbiory archeologiczne. Muzeum posiada bogate zbiory numizmatyczne. W salach wystawowych poświęconych historii najnowszej eksponowane są zabytki z okresu przynależności Tadżykistanu do Związku Radzieckiego (1917–1991). Znajdziemy tu również specjalną salę gromadzącą prezenty otrzymane przez Prezydenta Republiki Tadżykistanu od gości z całego świata. Na drugim piętrze w Muzeum Sztuk Pięknych i Stosowanych znajdują się zbiory malarstwa rzeźba i sztuki użytkowej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]