Muzeum Regionalne w Człuchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Regionalne w Człuchowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Człuchów

Adres

ul. Kościelna 8

Data założenia

1976

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i etnograficzne

Dyrektor

Krzysztofa Monikowska

Położenie na mapie Człuchowa
Mapa konturowa Człuchowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Człuchowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Człuchowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Człuchowie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Człuchowie”
Ziemia53°39′50″N 17°21′46″E/53,663889 17,362778
Strona internetowa

Muzeum Regionalne w Człuchowiemuzeum z siedzibą w Człuchowie. Placówka jest miejską jednostka organizacyjną, a jej siedzibą są pomieszczenia człuchowskiego zamku.

Początki człuchowskiego muzealnictwa sięgają 1911 roku, kiedy to w budynku starostwa (obecny Urząd Miejski) powstała izba muzealna. Na bazie zbiorów izby w 1927 roku utworzono Muzeum Regionalne (Heimatmuseum). Placówka działała do lat II wojny światowej, po zakończeniu której jej zbiory uległy zniszczeniu lub rozproszeniu.

Aktualnie funkcjonujące muzeum powstało w 1976 roku. Jego siedzibą był tzw. dwór miejski, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku (Al. Wojska Polskiego 3). W latach 1986-1990 przeprowadzono remont budynku, a muzealne wystawy udostępniono do zwiedzania w 1993 roku. W 2008 roku, na mocy uchwały rady miejskiej w Człuchowie z 2008 roku, na nową siedzibę muzeum przeznaczono pomieszczenia zamkowe, w których w latach 2009-2012 przeprowadzono prace remontowe. Otwarcie ekspozycji dla zwiedzających miało miejsce 2 maja 2013 roku.

W ramach wystaw stałych prezentowane są zbiory dotyczące historii miasta i zamku, oraz kultury materialnej Ziemi Człuchowskiej.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00.Kasa czynna do godziny 17.30. W poniedziałek nieczynne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]