Muzeum Stasi w Berlinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Stasi
Stasimuseum Berlin - Gedenkstätte Normannenstraße
Ilustracja
Muzeum Stasi, b. siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego NRD
Państwo  Niemcy
Miejscowość Berlin
Adres Ruschestraße 103, Haus 22
D-10365 Berlin
Data założenia 1990
Dyrektor Jörg Drieselmann
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
Muzeum Stasi
Muzeum Stasi
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Muzeum Stasi
Muzeum Stasi
Ziemia52°30′52,20″N 13°29′15,68″E/52,514500 13,487690
Strona internetowa

Muzeum Stasi (Stasimuseum Berlin), znane również jako Miejsce Badań i Pamięci Normannenstraße (Forschungs-und Gedenkstätte Normannenstraße) jest centrum badań i pamięci o systemie politycznym byłej NRD. Znajduje się w dzielnicy Berlina - Lichtenberg, w byłej siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Stasi (Ministerium für Staatssicherheit), przy Ruschestrasse, w pobliżu Frankfurter Allee i stacji U-Bahn Magdalenenstraße.

Powierzchnia kwartału na którym znajdowało się kilkadziesiąt obiektów resortu liczyła około 20 ha i było miejscem pracy około 8.000 pracowników (1989).

Centralnym punktem ekspozycji jest miejsce pracy byłego ministra bezpieczeństwa państwa - czyli szefa Stasi - Ericha Mielke.

Na czas remontu ekspozycję przeniesiono z budynku nr 1 do położonego naprzeciwko budynku nr 22, tzw. stołówki generałów, zwanej przez pracowników Stasi "wzgórzem generałów".

Około 4 km na północ od muzeum znajduje się drugi pod względem wielkości kompleks obiektów Stasi w Berlinie (ponad 3.200 funkcjonariuszy), mieszczący m.in. centralne więzienie śledcze Stasi, znane obecnie jako miejsce pamięci Berlin Hohenschönhausen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]