Muzeum Stworzenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Stworzenia
Ilustracja
Wejście do Muzeum Stworzenia w Kentucky
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Petersburg (Kentucky)
Data założenia 28 maja 2007
Dyrektor Ken Ham
Położenie na mapie Kentucky
Mapa lokalizacyjna Kentucky
Muzeum Stworzenia
Muzeum Stworzenia
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Muzeum Stworzenia
Muzeum Stworzenia
Ziemia39°05′10,68″N 84°46′58,87″W/39,086300 -84,783020
Strona internetowa

Muzeum Stworzenia (ang. Creation Museum) – muzeum w Petersburgu w Kentucky prezentujące powstanie wszechświata, życia, człowieka i jego wczesnej historii według zwolenników kreacjonizmu młodej Ziemi, opartego na dosłownej interpretacji Księgi Rodzaju. Muzeum spotkało się z krytyką środowisk naukowych i akademickich ze względu na próbę promowania specyficznego poglądu religijnego poprzez zaprzeczanie, ignorowanie lub manipulowanie wiedzą naukową[1].

Eksponaty muzealne zaprzeczają teorii ostatniego wspólnego przodka oraz ewolucji i starają się pokazać, że Ziemia i wszystkie formy życia stworzono 6000 lat temu w ciągu 6 dni. Promuje się ideę, że Adam i Ewa mieszkali wraz z dinozaurami i że dinozaury były na pokładzie Arki Noego[2][3]. Dowody naukowe natomiast wykazują, że Ziemia powstała ok. 4,5 mld lat temu, a nieptasie dinozaury wyginęły 65,5 mln lat temu, zanim wyewoluował człowiek[4].

W filmie Wiara czyni czuba z 2008 w satyrycznym tonie ukazano wycieczkę po muzeum, a także wywiad Billa Mahera z jego założycielem, Kenem Hamem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]