Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łeba-Rąbka

Zakres zbiorów

militaria, historia techniki

Dyrektor

Mirosław Nastały, Stanisław Horanin – właściciele

Położenie na mapie gminy Smołdzino
Mapa konturowa gminy Smołdzino, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce”
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa konturowa powiatu słupskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce”
Ziemia54°45′02,909″N 17°28′01,337″E/54,750808 17,467038

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbcemuzeum, adresowo znajdujące się w Rąbce, będącej dzielnicą Łeby, natomiast faktycznie położone na terenie gminy Smołdzino. Placówka znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, a jej właścicielem jest firma "Stamir" s.c. Mirosław Nastały Stanisław Horanin z Łeby.

Muzeum mieści się na dawnym poligonie rakietowym, powstałym w 1940 roku. Podczas II wojny światowej, w latach 1940-1945 Niemcy prowadzili tu próby z pociskami rakietowymi w ramach projektów "Rheintochter" oraz "Rheinbote" (V4). Po zakończeniu działań zbrojnych teren poligonu przejęła Armia Czerwona. Następnie, w latach 1967-1974 utworzono tu Stację Sondażu Rakietowego, w ramach której testowano polską rakietę meteorologiczną "Meteor".

Aktualnie w ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są rakiety z różnych okresów (począwszy od lat II wojny światowej) oraz ich elementy, zabudowania z okresu wojny: bunkier dowodzenia, lej wyrzutni, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz fundamenty hali montażowej, a także inne militaria. Ponadto w poniemieckich pomieszczeniach urządzono wystawy: "Łeba w starej fotografii" oraz galerię burmistrzów miasta. Na terenie muzeum znajduje się również wieża widokowa.

Muzeum jest placówką sezonową, czynną od maja do października. Wstęp jest płatny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]