Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Ilustracja
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krośniewice

Adres

Plac Wolności 1

Położenie na mapie Krośniewic
Mapa konturowa Krośniewic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach”
Położenie na mapie powiatu kutnowskiego
Mapa konturowa powiatu kutnowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach”
Położenie na mapie gminy Krośniewice
Mapa konturowa gminy Krośniewice, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach”
Ziemia52°15′20,885″N 19°10′10,690″E/52,255801 19,169636
Strona internetowa

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego – muzeum zlokalizowane w Krośniewicach, w powiecie kutnowskim, w województwie łódzkim przy Placu Wolności 1, powstałe w oparciu o zbiory prywatne kolekcjonera Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Muzeum początkami sięga lat 50. XX wieku, kiedy to Jerzy Dunin-Borkowski zaczął eksponować swoje zbiory sztuki w prywatnych pomieszczeniach, czyli tzw. Muzeum nad Apteką. 24 października 1978 przekazał całą kolekcję narodowi i został dożywotnim kustoszem muzeum swojego imienia, które stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolekcjoner zmarł 23 lipca 1992 roku. Przez całe życie zebrał około 15.000 przedmiotów.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja muzeum ukazuje zarówno zbiory kolekcjonera, jak i przybliża samą postać Jerzego Dunin-Borkowskiego. Dzieli się na pięć sekcji:

  • gabinet kolekcjonera – obrazy i pamiątki związane z rodzinami Dunin-Borkowskich i Bacciarellich (żona kolekcjonera pochodziła z tego rodu);
  • sala gen. Władysława Sikorskiego z pamiątkami po tym polityku;
  • sala portretowa z portretami i obrazami z 2. połowy XVIII wieku, malowanymi m.in. przez Marcello Bacciarellego i Antoine'a Pesnego;
  • salonik Biedermeierowski – dawny gabinet Jerzego Dunin-Borkowskiego z jednym z większych w Polsce zbiorem miniatur oraz grafikami;
  • kolekcjonerskie pasje Jerzego Dunin-Borkowskiego – meble, militaria, srebra, zastawy stołowe, zegary i pamiątki po sławnych Polakach (Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz i inni).

Lokal[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja mieści się w dawnej stajni i prywatnych salonach niegdysiejszego zajazdu z 1803 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]