Przejdź do zawartości

Mysikrólik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Wojciech Pędzich (dyskusja | edycje) o 12:15, 8 gru 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Mysikrólik (Regulus regulus (L., 1758)) - mały ptak z rodziny pokrzewkowatych, występujący nieomal w całej Europie (na południu rzadziej) i w Azji Mniejszej. Izolowane populacje w Azji Północnej oraz w Ameryce Północnej. Częściowo osiadły, częściowo wędrowny (przeloty III-IV i IX-XI). Zimuje w południowej Europie, północnej Afryce i południowej części Ameryki Północnej. W Polsce liczny ptak lęgowy, pospolity zwłaszcza w lasach świerkowych gór i północno-wschodniej części kraju (np. w puszczach: Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej). Dość licznie zimuje. W niektórych latach notuje się inwazyjne naloty ptaków z północnego wschodu Europy.

Cechy gatunku
Najmniejszy ptak Europy. Obie płci ubarwione podobnie. Upierzenie oliwkowozielone, jaśniejsze od spodu i ciemniejsze z wierzchu. Przez ciemniejsze skrzydła przechodzą dwie białe pręgi. Na głowie pomarańczowa (samiec) lub żółta (samica) kreska z czarną obwódką. Podczas toków samiec pokazuje tę kreskę, unosząc pióra na wierzchu głowy. Białe policzki i czoło, oczy stosunkowo duże i czarne. Młode podobne do dorosłych, ale z jednolicie szarą głową.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 9 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 13-15 cm
waga ok. 5 g
Biotop
Zwarte bory iglaste i mieszane. Ptak związany z występowaniem świerka pospolitego i jodły.
Gniazdo
Przytwierdzone od spodu pod boczną gałęzią świerka lub jodły, wplecione w zwisające, cienkie gałązki, przeważnie na wysokości 4-12 m nad ziemią.
Jaja
Gniazdo w formie kulistej z otworem znajdującym się od góry. Dwa lęgi w roku pod koniec kwietnia i w połowie czerwca. W zniesieniu 8-10 jaj, o średnich wymiarach 13x10 mm, znacznie jaśniejszych od jaj zniczka, o tle kremowobiałym, z gęsto usianymi jasnobrązowymi plamkami.
Wysiadywanie
Od zniesienia ostatniego jaja trwa przez okres 14-17 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14-15 dniach.
Pożywienie
Drobne owady, ich jaja i larwy, sporadycznie również nasiona.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.

Zobacz też

Widoczna charakterystyczna jaskrawa pręga na głowie
  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).