NFC Tag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naklejki NFC "TecTiles"

NFC Tag – naklejka lub brelok posiadający moduł NFC umożliwiający uruchamianie poleceń, skrótów czy makr na obsługujących je smartfonach.

Pierwsze naklejki wyprodukował Samsung (pod nazwą TecTile), obecnie[kiedy?] jest więcej producentów. Każdy moduł jest wielorazowego użytku – można je wielokrotnie przeprogramowywać. Służą do tego m.in. łatwe w obsłudze programy z interfejsem graficznym uruchamiane np. na smartfonach.

Tag NFC są urządzeniami pasywnymi, ​​działają bez własnego zasilania i są uzależnione od aktywnego urządzenia, aby wejść w zasięg przed aktywacją. Kompromis polega na tym, że urządzenia te naprawdę nie mogą wykonywać żadnego własnego przetwarzania, zamiast tego są po prostu używane do przesyłania informacji do aktywnego urządzenia, takiego jak smartfon.

Naklejki komunikują się przy użyciu standardów bezprzewodowych ISO 14443 typu A i B, który jest międzynarodowym standardem dla bezstykowych kart inteligentnych, stosowanych w wielu systemach transportu publicznego. Właśnie dlatego urządzenia NFC mogą być używane z istniejącymi technologiami bezstykowymi, takimi jak punkty płatności kartą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]