NFC Tag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naklejki NFC "TecTiles"

NFC Tag – naklejka lub brelok posiadający moduł NFC umożliwiający uruchamianie poleceń, skrótów czy makr na obsługujących je smartfonach.

Pierwsze naklejki wyprodukował Samsung (pod nazwą TecTile), obecnie[kiedy?] jest więcej producentów. Każdy moduł jest wielorazowego użytku – można je wielokrotnie przeprogramowywać. Służą do tego m.in. łatwe w obsłudze programy z interfejsem graficznym uruchamiane np. na smartfonach.

Tag NFC są urządzeniami pasywnymi, ​​działają bez własnego zasilania i są uzależnione od aktywnego urządzenia, aby wejść w zasięg przed aktywacją. Kompromis polega na tym, że urządzenia te naprawdę nie mogą wykonywać żadnego własnego przetwarzania, zamiast tego są po prostu używane do przesyłania informacji do aktywnego urządzenia, takiego jak smartfon.

Naklejki komunikują się przy użyciu standardów bezprzewodowych ISO 14443 typu A i B, który jest międzynarodowym standardem dla bezstykowych kart inteligentnych, stosowanych w wielu systemach transportu publicznego. Właśnie dlatego urządzenia NFC mogą być używane z istniejącymi technologiami bezstykowymi, takimi jak punkty płatności kartą.

[1]Obwody te są precyzyjnie dostrojone do określonej częstotliwości, co zwiększa wrażliwość urządzenia na częstotliwości ładowania. Pozwala to na maksymalny transfer energii przez powietrze. Po włączeniu znacznika może on synchronizować i wysyłać dane z częstotliwością transmisji NFC 13,56 MHz z szybkością 106, 212 lub 424 Kb / s, podobnie jak zwykła komunikacja NFC między telefonami lub innymi większymi urządzeniami.

Dostępnych jest wiele różnych typów tagów, z których każdy oferuje różne poziomy przechowywania i prędkości przesyłania. Typy znaczników 1 i 2 mają pojemność od zaledwie 48 bajtów do 2 kilobajtów danych i mogą przesyłać te informacje z szybkością zaledwie 106 kbit / s. Mimo ze może wydawać się to dość małe, zwłaszcza w porównaniu z typową kartą pamięci SD, jest to wystarczająca ilość danych dla bardzo prostych informacji, takich jak adres URL strony internetowej, i jest to wszystko, czego potrzebujesz w przypadku większości podstawowych znaczników NFC. Znaczniki te są zaprojektowane tak, aby były bardzo opłacalne i mogą być ponownie użyte, jeśli chcesz zmienić przechowywane na nich dane.

Największym argumentem przemawiającym za NFC, w porównaniu z innymi formami komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu, jest to, że tagi są niezwykle tanie w produkcji i utrzymaniu, ale nadal mogą być używane w szerokim zakresie aplikacji. Dzięki bardzo prostemu obwodowi i bardzo niewielu komponentom, znaczniki NFC mogą być wytwarzane masowo dla bardzo niskich kosztów jednostkowych.

Połącz niskie koszty z brakiem jakichkolwiek wymagań dotyczących zasilania, a także skutecznym sposób na szybką komunikację z innymi inteligentnymi urządzeniami[styl do poprawy]. Od uruchamiania aplikacji, przez wymianę adresów internetowych i zakup biletów kolejowych, NFC ma na celu uczynienie naszego życia nieco bardziej wygodnym za pomocą naszych smartfonów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Triggs, All you need to know about NFC Tags, „Android Authority”, 29 października 2017 [dostęp 2018-08-28] (ang.).