Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze
Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum Weinen
Autor

Siba Shakib

Tematyka

prawdziwa historia Afganki Shirin-Gol

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

2001

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2003

Wydawca

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza

Przekład

Anna Kryczyńska

poprzednia
brak
następna
Samira & Samir (12003) – Samira i Samir (2005)

Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze – powieść Siby Shakib, urodzonej i wychowanej w Teheranie, w Iranie aktywnej politycznie pisarki i autorki filmów dokumentalnych piszącej w języku niemieckim. Książkę, wydaną w 2001 roku w języku niemieckim przetłumaczono na 27 języków i nagrodzono nagrodą P.E.N.[1]. Książka, oparta na prawdziwej historii, stała się tak sławna, że nazywano organizacje czy przedszkola imieniem jej głównej bohaterki, Shrin-Gol[2] W Polsce książkę wydano w 2003 roku 1971 (tłumaczenie – Anna Kryczyńska). Pozycja została wydana przez Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, w formacie A5, zawiera 300 stron.

Opis książki[edytuj | edytuj kod]

Książka ta, którą pisząca po niemiecku Iranka Siba Shakib poświęca ludziom wolnym oraz zniewolonym, ma motto z Alberta Einsteina Pokój nie rodzi się przy użyciu siły tylko dzięki porozumieniu. Autorka przedstawia w niej prawdziwą historię afgańskiej kobiety, Shirin-Gol, której dzieciństwo naznaczyła walka ojca i braci z Rosjanami. Niemniej ważnym jednak dla jej poczucia własnej wartości okazuje się czas, jaki spędziła ona ucząc się w szkole czytać i pisać. Ta młodziutka dziewczyna, bardzo wcześnie poślubiwszy jednego z wojowników, zmuszona jest do ciągłej tułaczki, najpierw podczas walk o władzę mudżahedinów, a potem żyjąc w reżymie wprowadzonym przez talibów. Bohaterka przekracza granice to przebywając w obozie uchodźców w Pakistanie, to stając się emigrantką w Iranie (najpierw pełnym współczucia, z czasem odrzucającym Afganów). W międzyczasie rośnie jej rodzina. Przedmiotem czułej troski Shirin-Gol stają się też dzieci poczęte z gwałtu, czy z oddania się za cenę utrzymania rodziny przy życiu. Shirin-Gol przejmuje też z miłością opiekę nad swoim doświadczonym kalectwem, a w miarę upływu lat uzależnionym też od opium mężem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1], Jedi’ot Acharonot
  2. Roman ZALLER – Construction Engineer [online], romanzaller.info [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-27] (ang.).