Nadleśnictwo Chocianów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nadleśnictwo Chocianów - nadleśnictwo położone w województwie dolnośląskim w większości w powiecie bolesławieckim (11603 ha - obręb Wierzbowa) i częściowo w powiecie polkowickim (8654 ha - obręb Chocianów). Pod względem geograficznym Nadleśnictwo to leży w mezoregionie Borów Dolnośląskich, w V Śląskiej Krainie Przyrodniczo-leśnej i w I Dzielnicy Równiny Dolnośląskiej. W wybitnej większości teren Nadleśnictwa wchodzi w zakres Przemkowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1997 r.

Główny ośrodek administracyjny znajduje się w Chocianowie, który podlega pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych (RDLP) we Wrocławiu .

Nadleśnictwo to powstało w roku 1945, i obejmowało terytorium w większości pokrywające się z teraźniejszym obrębem Chocianów. W roku 1973 zlikwidowano sąsiednie Nadleśnictwo Wierzbowa i włączono do Nadleśnictwa Chocianów. W tym samym roku do Nadleśnictwa Chocianów włączono obszar likwidowanego Nadleśnictwa Przemków. Od tego czasu Nadleśnictwo Chocianów składało się z trzech obrębów: Wierzbowa, Przemków, Chocianów.

W roku 1992 od Nadleśnictwa Chocianów odłączono Obręb Przemków i utworzono ponownie samodzielne Nadleśnictwo Przemków, podlegające RDLP we Wrocławiu. Na podobne rozstrzygnięcie czeka też Obręb Wierzbowa (reaktywacja Nadleśnictwa Wierzbowa w pow. bolesławieckim).

Obecnie, po wielokrotnej reorganizacji, Nadleśnictwo Chocianów dzieli się na dwa obręby gospodarcze, tj. większy Obręb Wierzbowa - 11603 ha, i mniejszy Obręb Chocianów - 8654 ha.


Obręb Wierzbowa[edytuj | edytuj kod]

W skład Obrębu Leśnego Wierzbowa wchodzą następujące Leśnictwa:

1) Borówki

2) Krzyżowa

3) Olszna

4) Pasternik

5) Trzebień

6) Wierzbowa


Obręb Chocianów[edytuj | edytuj kod]

W skład Obrębu Leśnego Chocianów wchodzą następujące Leśnictwa:

1) Chocianów

2) Jakubowo

3) Nowa Kuźnia

4) Parchów

5) Trzebnice

6) Trzmiel


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]