Przejdź do zawartości

Napiwek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Napiwek w restauracji

Napiwek – zwyczajowa pieniężna gratyfikacja, pozostawiana przez klienta pracownikom lokalu gastronomicznego, jako wyraz zadowolenia z jakości obsługi[1]. Co do zasady nieobowiązkowa, choć w niektórych krajach[a] jest niepisanym przymusem obyczajowym.

Zależnie od kraju, klasy lokalu i wartości rachunku oczekiwana wysokość napiwku wynosi od 5 do 25 procent ceny za usługę. Bywa też, że napiwek to po prostu wysokość rachunku zaokrąglona w górę do "równej" sumy. W zależności od zwyczaju panującego w danym lokalu obdarowany napiwkiem dzieli się uzbieraną kwotą ze współpracownikami (zgodnie z zasadą, że na efekt końcowy pracuje cały zespół np: także kucharze) lub zostawia ją sobie w całości. Zdarza się też, że napiwek jest wliczany do rachunku. Informacja o tym powinna być umieszczona w menu bądź cenniku, a napiwek traci wtedy swój charakter uznaniowy (jest naliczany obligatoryjnie każdemu klientowi, niezależnie od jego poziomu zadowolenia z usługi). Napiwek doliczony do rachunku podlega opodatkowaniu.

W niektórych krajach/kulturach (np. Korea Południowa, Japonia, Chiny, Finlandia[potrzebny przypis]) nie ma zwyczaju dawania napiwków, a próba obdarowania nim obsługi może zostać uznana za zachowanie niestosowne. Z kolei w państwach w których zwyczaj ten jest powszechny (np. w Polsce[2]) zdarza się, że napiwki stanowią główne źródło dochodu obsługi (przy stałej pensji na poziomie minimalnym). Niekiedy nachalne domaganie się napiwku może być karalne, jak ma to miejsce np. we Włoszech[potrzebny przypis].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. np. USA, Tunezja, Turcja, Egipt, Maroko, Anglia, Hiszpania, Włochy[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według art. 6 Konwencji MOP nr 172 dotyczącej warunków pracy w hotelach, restauracjach i podobnych zakładach napiwek oznacza kwotę pieniężną daną dobrowolnie pracownikowi przez klienta, dodatkowo do kwoty, którą klient musi zapłacić za otrzymane usługi. Niezależnie od napiwków, zainteresowani pracownicy będą otrzymywać podstawowe wynagrodzenie, płacone w regularnych odstępach czasu. (teksty oryginalne, przekład polski)
  2. "Na napiwkach zarabiają kilkaset złotych dziennie.", NaMonciaku.pl, 19.10.2013

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]