Natan Spira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Natan Nate Spira
ilustracja
Data urodzenia 1585
Data śmierci 1633
Miejsce pochówku Cmentarz Remuh
Rektor krakowskiej jesziwy
Okres sprawowania 1617–1633
Wyznanie judaizm

Natan Nate Spira, zwany Megale Amukot (ur. 1585, zm. 1633 na Kazimierzu) – kabalista, rabin, kaznodzieja, w latach 1617-1633 rektor krakowskiej jesziwy oraz przewodniczący sądu rabinackiego.

Był autorem dzieła „Megale Amukot” (z hebr. Odkrywca tajemnic), gdzie na 252 różne sposoby zinterpretował fragment Tory, w którym Mojżesz błaga Boga o pozwolenie wejścia do Ziemi Obiecanej. Zostało ono wydane po jego śmierci, w 1637 roku.

Mieszkał na poddaszu synagogi Na Górce przy ulicy Szerokiej 22, którą ufundował dla niego teść, Mojżesz Jakubowicz. Według podań[1], wieczorami w jego oknie zawsze paliła się malutka świeczka, przy której studiował tajniki kabały praktycznej. Pewnej nocy świeca zgasła, a razem z nią Natan Spira, powodem jego śmierci miało być wyczerpanie pracą umysłową.

Natan Spira został pochowany na cmentarzu Remuh przy ulicy Szerokiej, gdzie do dnia dzisiejszego fragmentarycznie zachowała się płyta czołowa jego nagrobka z XVII wieku. Nowy, zastępczy nagrobek został wykonany po zakończeniu II wojny światowej. Znajdująca się na nim inskrypcja mówi, że „rozmawiał z prorokiem Eliaszem twarzą w twarz”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. H. Halkowski: Żydowski Kraków. […]. 2009, s. 243-245.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]