Neomerkantylizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Neomerkantylizm – koncepcja gospodarcza, która ma swoje korzenie w tradycyjnym merkantylizmie, ale została dostosowana do współczesnych realiów. Obejmuje ona zbiór idei i strategii, które skupiają się na promowaniu silnej roli państwa w gospodarce, ochronie narodowych interesów ekonomicznych oraz utrzymaniu równowagi handlowej[1][2]. Koncepcja ta zdobyła popularność w kontekście globalizacji i wzrostu konkurencji międzynarodowej, gdzie państwa starają się zachować kontrolę nad kluczowymi sektorami gospodarki[3].

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Neomerkantylizm, jako teoria ekonomiczna, łączy w sobie elementy merkantylizmu z nowoczesnym podejściem do gospodarki globalnej. Główne założenie neomerkantylizmu opiera się twierdzeniu, że państwo powinno aktywnie interweniować w gospodarkę, aby chronić swoje interesy, rozwijać kluczowe sektory przemysłu i utrzymywać stabilność makroekonomiczną[4][3].

Etymologia nazwy „neomerkantylizm” wskazuje na kontynuację idei merkantylizmu, który dominował w Europie w XVII i XVIII wieku. Merkantylizm zazwyczaj przypisywano zwiększaniu bogactwa narodu poprzez zwiększenie eksportu i zrównoważenie bilansu handlowego. Neomerkantylizm, choć korzysta z niektórych elementów tej koncepcji, dostosowuje ją do współczesnych wyzwań i możliwości[5][6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Neomerkantylizm narodził się w odpowiedzi na zmieniające się warunki globalnej gospodarki. W latach 70. XX wieku, wraz z rosnącą konkurencją międzynarodową, niektóre państwa zaczęły szukać nowych strategii ochrony swoich interesów. Współczesny neomerkantylizm rozwijał się zwłaszcza w kontekście kryzysów gospodarczych i procesów globalizacyjnych[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NFJP [online] [dostęp 2024-01-30] (pol.).
  2. Definition of NEO-MERCANTILISM [online], www.merriam-webster.com [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  3. a b Paulina Matera, Związki polityki i ekonomii w badaniu stosunków międzynarodowych [online], Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2012, s. 228, 237 (pol.).
  4. neomerkantylizm – definicja, synonimy, przykłady użycia [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2024-01-30] (pol.).
  5. a b Jerzy Kleer, Globalizacja: zjawisko ogólne czy specyficzne?, 2008, s. 31–37 (pol.).
  6. Federico Steinberg, The Neo-mercantilist Moment [online], 5 maja 2023 [dostęp 2024-01-30] (ang.).