Nephila clavipes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nephila clavipes
(Linnaeus, 1767)
Nephila clavipes
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina prządkowate
Rodzaj Nephila
Gatunek Nephila clavipes

Nephila clavipesgatunek pająka z rodziny prządkowatych (Nephilidae). Występuje w lasach tropikalnych na terenie Ameryki Północnej i Południowej, od Stanów Zjednoczonych do Argentyny i São Tomé[1], w miejscach prześwietlonych.

Rozpiętość odnóży samicy dochodzi do 10 cm, samiec mniejszy: do 2,5 cm rozpiętości odnóży. W okresie rozrodczym samce zbierają się na sieciach zajmowanych przez samice. Największy zajmuje miejsce w pobliżu środka sieci, gdzie ma największe szanse na kopulację i możliwość zjadania ofiar upolowanych przez samicę. Pozostałe samce zajmowały miejsca na obwodzie sieci. Samice niekiedy polują na samce – samce zajmujące centrum sieci nie padają jednak ich ofiarą częściej, niż te przebywające na obwodzie[2]. Po okresie kopulacyjnym samica składa jaja i dogląda ich w okresie rozwoju. Pożywieniem pająka są głównie owady latające.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norman I. Platnick: Nephilidae (ang.). W: The World Spider Catalog, Version 11.5 [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 24 kwietnia 2011].
  2. Terry E. Christenson, Kenneth C. Goist. Costs and benefits of male-male competition in the orb weaving spider, Nephila clavipes. „Behavioral Ecology and Sociobiology”. 5 (1), s. 87–92, 1979. DOI: 10.1007/BF00302697 (ang.).