Nephila clavipes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nephila clavipes
(Linnaeus, 1767)
Nephila clavipes
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina prządkowate
Rodzaj Nephila
Gatunek Nephila clavipes

Nephila clavipesgatunek pająka z rodziny prządkowatych (Nephilidae). Występuje w lasach tropikalnych na terenie Ameryki Północnej i Południowej, od Stanów Zjednoczonych do Argentyny i São Tomé[1], w miejscach prześwietlonych.

Rozpiętość odnóży samicy dochodzi do 10 cm, samiec mniejszy: do 2,5 cm rozpiętości odnóży. W okresie rozrodczym samce zbierają się na sieciach zajmowanych przez samice. Największy zajmuje miejsce w pobliżu środka sieci, gdzie ma największe szanse na kopulację i możliwość zjadania ofiar upolowanych przez samicę. Pozostałe samce zajmowały miejsca na obwodzie sieci. Samice niekiedy polują na samce – samce zajmujące centrum sieci nie padają jednak ich ofiarą częściej, niż te przebywające na obwodzie[2]. Po okresie kopulacyjnym samica składa jaja i dogląda ich w okresie rozwoju. Pożywieniem pająka są głównie owady latające.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Norman I. Platnick: Nephilidae (ang.). W: The World Spider Catalog, Version 11.5 [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 24 kwietnia 2011].
  2. Terry E. Christenson, Kenneth C. Goist. Costs and benefits of male-male competition in the orb weaving spider, Nephila clavipes. „Behavioral Ecology and Sociobiology”. 5 (1), s. 87–92, 1979. DOI: 10.1007/BF00302697 (ang.).