Ngoma rubromaculata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ngoma rubromaculata
Dworakowska, 1974
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

cykadokształtne

Rodzina

bezrąbkowate

Podrodzina

Typhlocybinae

Plemię

Erythroneurini

Rodzaj

Ngoma

Gatunek

Ngoma rubromaculata

Ngoma rubromaculatagatunek pluskwiaka z rodziny bezrąbkowatych i podrodziny Typhlocybinae. Jedyny z monotypowego rodzaju Ngoma[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek opisane zostały po raz pierwszy w 1974 roku przez Irenę Dworakowską[2][1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiak o ciele ubarwionym głównie jasno z jaskrawym wzorem. Głowę ma tak szeroką jak przedplecze. Przedustek jest jasny, u obu płci wąski i wklęśnięty. Twarz jest w całości jasna, takiej samej barwy jak przedustek, pozbawiona czarnych kropek przy panewkach czułkowych. Tułów ma przedplecze pozbawione wyraźnych dołęczków, a śródplecze jasne z ciemnym, wyraźnie kontrastującym wierzchołkiem. Przednie skrzydło ma załamane, ukośne pręgi, przy czym na międzykrywce występują osobne pręgi nasadowa i odsiebna. Spośród komórek apikalnych zewnętrzna jest krótka, trzecia jest rozszerzona w części odsiebnej, druga jest u podstawy ścięta wskutek obecności poprzecznej żyłki interradialnej, a wewnętrzna ma ukośną podstawę i brązową plamkę przynasadową. Żyłka posterokubitalna przedniego skrzydła jest dobrze widoczna. Tylna skrzydło zwęża się u wierzchołka, do którego to nie dochodzi żyłka submarginalna[1].

Odwłok ma drugi sternit zaopatrzony w małe, wąskie i skierowane dogrzbietowo-środkowo apodemy. Rurka analna pozbwiona jest wyrostków i bocznych kolców. Genitalia samca mają pygofor o zaokrąglonym płacie, dobrze rozwiniętych włoskach mikroskopowych, pozbawiony szczecinek makroskowych w części grzbietowej, nieosiągający szczytu płytki subgenitalnej. Pygofor pozbawiony jest wyrostka brzusznego, ma za to stawowo przyłączony wyrostek grzbietowy z dobrze rozwiniętym ramieniem grzbietowym, ale bez ramienia brzusznego. Płytka subgenitalna jest pośrodku przewężona, a część przed przewężeniem nie jest wyraźnie dłuższa od tej za nim. Gonostyl jest wolny, ma dobrze wykształcony płat przedwierzchołkowy i smukły, piłkowany wierzchołek. Edeagus ma rozszerzoną w widoku bocznym apodemę grzbietową, smukły, symetryczny, zakrzywiony dogrzbietowo i dłuższy od przedsionka trzon, zaostrzony w widoku brzusznym wierzchołek oraz długi, smukły i umieszczony wierzchołkowo wyrostek dystalny. Brak na edeagusie żeberka grzbietowego, wyrostka grzbietowego i wyrostka brzusznego. Konektywa ma dobrze wykształocny trzon i krótkie ramiona[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad endemiczny dla Demokratycznej Republiki Konga w krainie etiopskiej[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Dmitry A. Dmitriev: Genus Ngoma Dworakowska, 1974. [w:] 3I Interactive Keys and Taxonomic Databases [on-line]. [dostęp 2021-05-20].
  2. a b Irena Dworakowska. Contribution à la faune du Congo (Brazzaville). Mission A. Villiers et A. Descarpentries. CIX. Hémiptères Typhlocybinae. „Bulletin de l'Institut Fondamental d'Afrique Noire. France. (Series A)”. 36 (1), s. 132-243, 1974.