Niż Islandzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niż koło Islandii; 4 września 2003.

Niż Islandzki jest klimatycznym niżem atmosferycznym z centrum pomiędzy Islandią i Grenlandią, w zimie występuje także nad Morzem Barentsa.

Znaczenie Niżu Islandzkiego[edytuj | edytuj kod]

Niż Islandzki występuje klimatycznie (czyli prawie cały czas) koło Islandii i jego intensywność wpływa na warunki pogodowe w Europie i obszarach polarnych. Dość często rozważany jest w kombinacji z Wyżem Azorskim - patrz Oscylacja Północnoatlantycka.

Jednym z przykładów wpływu intensywności Niżu Islandzkiego na klimat i pogodę jest pokrywa lodu w Arktyce. Na rysunku pokazane są 3 mapy. Po lewej stronie jest mapa pokazująca dziewięć rozważanych obszarów. Po prawej dwie mapy ilustrują zmianę pokrywy lodu. Białym kolorem są zaznaczone obszary kiedy pokrywa lodu wzrastała, a na niebiesko zaznaczone są obszary kiedy pokrywa lodu malała. Pierwsza mapa pokazuje okres od 1979 do 1990 kiedy indeks NAO wzrastał - związane jest to ze wzrostem pokrywy lodu na zachód od Islandii (spływ zimnego powietrza z północy). Druga mapa pokazuje okres od 1990 do 1999 kiedy pokrywa lodu na północny wschód od Islandii malała w związku z transportem cieplejszego powietrza.

Te mapy półkuli północnej pokazują pokrywę lodu. Białym kolorem są zaznaczone obszary gdzie pokrywa lodu wzrastała, a na niebiesko zaznaczone są obszary gdzie pokrywa lodu malała. Pierwsza mapa pokazuje okres od 1979 do 1990 kiedy indeks NAO wzrastał - związane jest to ze wzrostem pokrywy lodu na zachód od Islandii (spływ zimnego powietrza z północy). Druga mapa pokazuje okres od 1990 do 1999 kiedy pokrywa lodu na północny wschód od Islandii malała w związku z transportem cieplejszego powietrza.