Nižná Kľaková (przełęcz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polana Nižná Kľaková

Nižná Kľaková (1195 m n.p.m.) - szeroka przełęcz w obrębie Płaskowyżu Murańskiego w Rudawach Słowackich, w środkowej Słowacji. Jednocześnie nazwa usytuowanej na jej siodle rozległej polany górskiej, będącej jednym z głównych miejsc koncentrujących ruch turystyczny w granicach Parku Narodowego Muránska planina[1] dzięki istniejącemu tu jedynemu na obszarze Parku schronowi turystycznemu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz leży w głównym grzbiecie wododziałowym Rudaw Słowackich, biegnącym od najwyższego szczytu płaskowyżu, Kľaku (1409 m n.p.m.), na południe, w kierunku grzbietu, zwanego Siváková. Stoki zachodnie opadają spod przełęczy ku dolinie jednego ze źródłowych cieków Dudlavki w dorzeczu Hronu, natomiast stoki wschodnie – ku głębokiej dolinie, w której rodzi się Hrdzavý potok, należący do dorzecza Slanéj[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz tworzy szerokie, niezbyt głębokie siodło w mało tu wybitnym grzbiecie, budowanym węglanowymi skałami osadowymi pochodzącymi ze środkowego triasu. W najwyższych partiach grzbietu po obu stronach siodła są to jasne, organodetrytyczne wapienie tzw. steinalmskie, w niższych – ciemnoszare wapienie tzw. gutensteinskie. W najniższej części siodła przełęczy ukazują się wąskim pasem ciemnoszare, gutensteinskie dolomity. Poczynając od poziomicy ok. 1050 m n.p.m. w dół po obu stronach przełęczy w dolinach Dudlavki i Hrdzavého potoku ukazują się już na powierzchni granodioryty pochodzące z karbonu, budujące krystaliczne podłoże płaskowyżu[3].

Na zachodnim stoku siodła przełęczy, na wysokości ok. 1135 m n.p.m., znajduje się jedno z nielicznych w okolicy źródło wody, związane z występowaniem warstwy nieprzepuszczalnych skał[2].

Polana pokrywająca przełęcz ma w swej głównej części wymiary ok. 400 x 200 m. W kierunku szczytów Kľaku i Veľkéj Stožki biegnie od niej porozrywany ciąg kilku innych, nieco mniejszych i częściowo już zarastających polan. W otoczeniu polany przeważają drzewostany świerkowe, lokalnie z dużym udziałem buka. Wiosną na polanie zakwitają m. in. krokusy i urdzik karpacki, latem goryczka trojeściowa, a jesienią zimowity[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na przełęczy Nižná Kľaková, obok schronu turystycznego, znajduje się drewniany stół z ławami oraz drewniany, dawny domek myśliwski (niedostępny dla turystów)[1]. Tu również ważny węzeł szlaków turystycznych[2]. Wzdłuż linii grzbietu przebiega przez polanę Rudná magistrála - czerwono Szlak czerwony znakowany dalekobieżny szlak pieszy z miejscowości Zlaté Moravce na szczyt Stolicy. Krzyżuje się on tutaj z żółtym Szlak żółty szlakiem z miejscowości Muráň do leśniczówki Stožky w dolinie Dudlavki[2][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kamil Linhart a kolektív: Slovenské rudohorie. Stolické vrchy, Muránska planina. Bratislava: Šport. Slovenské telovýchovné vydavateľstvo, 1987, s. 28-37, 214, seria: Turistický sprievodca ČSSR č. 25.
  2. a b c d Mapa turystyczna. [dostęp 2024-01-26].
  3. Mapa geologiczna ŠGÚDŠ. [dostęp 2024-01-26].
  4. Stolické vrchy. Revúca. Turistická mapa 1 : 50 000. Wyd. 3. harmanec: VKÚ a.s., 2003, seria: Edícia turistických máp č. 135. ISBN 80-8042-391-1.