Niconico

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niconico
Data powstania 12 grudnia 2006
Właściciel Niwango
Rejestracja tak
Wersje językowe jap., ang., chn., niem., hiszp.,
Miejsce w Alexa 78
Strona internetowa

Niconico (jap. ニコニコ Nikoniko, dos. „Uśmiech”[1]), poprzednio znany jako Nico Nico Douga (jap. ニコニコ動画 ang. „Smile Videos”) lub w skrócie „Nico-dō” – japoński serwis internetowy umożliwiający udostępnianie filmów (ang. video sharing) zarządzany przez Niwango, filię Dwango[2]. „Niconico” jest onomatopeją „uśmiechu”. Do 18 kwietnia 2012 roku Niconico była czternastym najczęściej odwiedzanym serwisem internetowym[3]. Strona zdobyła japońską nagrodę Good Design Award w 2007 roku[4] i Honorary Mention w kategorii Digital Communities podczas Prix Ars Electronica w 2008 roku[5].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Użytkownicy mogą przesyłać, wyświetlać i udostępniać pliki wideo. W przeciwieństwie do innych serwisów tego typu, komentarze pojawiają się bezpośrednio na filmie i są zsynchronizowane z konkretnym czasem odtwarzania. Pozwala to bezpośrednie odniesienie się komentarzy do zdarzeń mających miejsce w filmie. Wspólnie z Hiroyukim Nishimurą będącego dyrektorem Niwango do lutego 2013 roku[6], atmosfera na Niconico i kontekst kulturowy stały się podobne do tych obecnych na 2channel, czy Futaba Channel i wiele popularnych filmików trafia w gusta otaku, odnosząc się do anime, gier komputerowych i muzyki pop. Niconico oferuje też tagowanie filmów wideo. Tagi mogą być edytowane przez każdego użytkownika, nie tylko przez udostępniającego je. Każdy film może mieć do dziesięciu tagów, z których udostępniający może dowolnie zablokować. Tagi te są wykorzystywane głównie do kategoryzacji, ale także do krytycznych komentarzy, satyry bądź innego humoru związanego z zawartością filmu wideo. Strona znana jest także ze swoich MADów (movie anime dōjinshi) oraz składanek popularnych piosenek. W serwisie miały swoje premiery niektóre z serii ONA jak np. Upotte!!, Candy Boy, Tentai Senshi Sunred i Penguin Musume Heart.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nobuo Kawakami – założyciel i dyrektor naczelny Niconico

Pierwsza wersja Niconico wykorzystywała YouTube jako źródło filmów wideo. Jednakże, w miarę jak strona stawała się coraz popularniejsza, tak duży ruch został przeniesiony z YouTube, że serwis zablokował dostęp z Niconico. W konsekwencji Niconico był zmuszony zamknąć usługę, ale dwa tygodnie później rozpoczął działanie z własnym serwerem wideo. 7 maja 2007 zapowiedziane zostało powstanie mobilnej wersji strony. 9 sierpnia 2007 r. „Nico Nico Douga (RC) Mobile” obsługiwała telefony NTT DoCoMo i au[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lisa Katayama: Meet Hiroyuki Nishimura, the Bad Boy of the Japanese Internet (ang.). magazyn Wired. [dostęp 2014-03-07].
  2. Dwango Co., Ltd. - Subsidiaries (archiwum) (ang.). Dwango. [dostęp 2014-03-07].
  3. Alexa Traffic ranking (ang.). Alexa Internet. [dostęp 2014-03-07].
  4. Good Design Award No.07C02037 (jap.). g-mark.org. [dostęp 2014-03-07].
  5. Ars Electronica Prix Honorary Mentions (archiwum) (ang.). Prix Ars Electronica. [dostęp 2014-03-07].
  6. Hiroyuki Nishimura Resigns as Director at Niconico's Niwango (ang.). Anime News Network. [dostęp 2014-03-07].
  7. Nico Nico Douga Mobile Tester Starting (jap.). Blog dewelopera Nico Nico Douga. [dostęp 2014-03-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]