Niebiescy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zwolennicy bloku podczas wyborów prezydenckich w 2004 roku

Stronnictwo polityczne „Niebieskich” (chiń. upr. 泛蓝联盟; chiń. trad. 泛藍聯盟; pinyin: Fànlán Liánméng lub chiń. upr. 泛蓝军; chiń. trad. 泛藍軍; pinyin: Fànlán Jūn) – grupa konserwatywnych i nacjonalistycznych politycznych partii tajwańskich wywodzących się z ruchu czangowskiego. Niebiescy opowiadają się za wymianą gospodarczą i kulturalną z Chińską Republiką Ludową i zjednoczeniem w przyszłości obydwu państw chińskich.

Koalicja została zawiązana po wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy to w wyniku podziału głosów między reprezentującym Kuomintang Lien Chanem, a wywodzącym się z tej partii Jamesem Soongiem, wybrany został kandydat Demokratycznej Partii Postępowej, Chen Shui-bian. James Soong założył Partię Najpierw Naród (PFP, Qinmindang), a następnie, by uniknąć podziału głosów w następnych wyborach, zgodził się na koalicję z Kuomintangiem.

W wyborach prezydenckich 2004 kandydaci „Niebieskich” (Lien i Soong) przegrali o 0,19% z kandydatami DPP (Chen i Annette Lu).

Niebieski to kolor Kuomintangu (głównej partii obozu) i dlatego jest symbolem stronnictwa[1]. Tradycyjnym bastionem Niebieskich jest północ i wschód kraju.

Partie tworzące Stronnictwo Niebieskich:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John F. Copper, The A to Z of Taiwan (Republic of China), Scarecrow Press, Lanham 2007, s. 205.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James E. Hoare and Susan Pares, A Political And Economic Dictionary Of East Asia, Routledge, London 2006.