Niedźwiedzi Zakątek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niedźwiedzi Zakątek
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 637 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Niedźwiedzi Zakątek
Niedźwiedzi Zakątek
Ziemia50°40′01,79″N 16°24′35,28″E/50,667164 16,409800

Niedźwiedzi Zakątek (niem. Bärenwinkel) – góra (637 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Wzniesienie położone w południowo-zachodniej części Gór Sowich, w południowo-zachodniej części niewielkiego grzbietu Masywu Włodarza, na północny zachód od miejscowości Sierpnica, pomiędzy Sierpnicą a Kolcami.

Wzniesienie, o łagodnym wschodnim zboczu i stromych pozostałych zboczach, z płaskim wyrazistym kopulastym wierzchołkiem, stanowi zakończenie bocznego grzbietu Włodarza, ciągnącego się pomiędzy dolinami – Kłobi i potoku płynącego przez Sierpnicę. Wznosi się z południowo-zachodniego zbocza Osówki.

Wzniesienia zbudowane z utworów czerwonego spągowca, należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

W całości pokryte łąkami i użytkami rolnymi, jedynie na wierzchołku rośnie niewielki obszarowo las świerkowy regla dolnego z domieszką innych gatunków.

Wzniesienie ze względu na położenie w Masywie Włodarza, w okresie II wojny światowej, objęte było szczególną tajemnicą przez III Rzeszę, w związku z budową kompleksu militarnego pod kryptonimem "Riese" (pol. Olbrzym).

Wzniesienie położone częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Część północno-wschodniego zbocza wzniesienia poniżej szczytu położona jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich, pozostała część wzniesienia położona jest poza parkiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]