Niedostateczna kapitalizacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niedostateczna kapitalizacja – pojęcie z zakresu prawa podatkowego dotyczące finansowania spółek zależnych przez jednostki powiązane.

Z zagadnieniem cienkiej kapitalizacji mamy do czynienia gdy[1]:

Z tym, iż dla potrzeb kapitalizacji cienkiej nie uwzględnia się[2]:

  • tej części kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana,
  • tej części kapitału jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także
  • tej części kapitału jaka została pokryta wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Koszty uzyskania przychodów od jednostki powiązanej stanowią odsetki od pożyczek w części nie przekraczającej trzykrotności tak obliczonego kapitału zakładowego. Jeżeli jednak wartość zadłużenia pokrywanego przez udziałowca przekracza tę liczbę odsetki nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu.

Przepisy dotyczące cienkiej kapitalizacji nie mają zastosowania dla pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2005 (w odniesieniu do rezydentów)[3].

Przypisy

  1. Art. 16 ust. 1 pkt. 60 uCIT.
  2. Art. 16 ust. 7 uCIT.
  3. Art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.