Niemcy nadwołżańscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolgadeutsche
Godło narodowe
Nazwa polska Niemcy nadwołżańscy (powołżańscy)
Populacja Rosja 394.138
Kazachstan 172.200
Rejon Powołże
Kraj Rosja
Język niemiecki, rosyjski
Religia protestantyzm, katolicyzm, mennonityzm, baptyzm
Grupa Niemcy
Mapa
Lokalizacja

Niemcy nadwołżańscy a. powołżańscy (niem. Wolgadeutsche a. Russlanddeutsche, ros. Поволжские немцы) – gr. etniczna pochodzenia niem., zamieszkująca tereny nad d. Wołgą w płd. europejskiej cz. Rosji, przeważnie w okolicy Saratowa. Pozostają w diasporze w innych regionach Rosji (gł. Syberia), Kazachstanie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i krajach Ameryki Łacińskiej.

Historia[edytuj]

W 1762 i w 1763 Katarzyna II Wielka wydała dwa manifesty zachęcające Europejczyków do imigrowania do Rosji i zasiedlania Powołża, z gwarancją zachowania własnego języka, wyznania i uznania tradycyjnych praw zwyczajowych. Pierwszy manifest spotkał się z nikłym odzewem. Na drugi szczególnie licznie odpowiedzieli Niemcy, motywowani do tego złymi warunkami w ich ojczystych stronach. Obywatele innych krajów – np. Francji czy Anglii – byli bardziej skłonni do emigrowania do kolonii w Ameryce Północnej, niż za rosyjską granicę. Ci, którzy zdecydowali się na to ostatnie, zyskiwali specjalne prawa zagwarantowane wspomnianym manifestem.

Na początku XX w. wielu N. n. zaczęło emigrować do Stanów Zjednoczonych. Dużym skupiskiem tych przybyszów było Chicago, a zwłaszcza dzielnica Jefferson Park, gdzie w 1930 mieszkało 450 rodzin N. n. Duża, nieistniejąca już kamienica nieopodal parku nazywała się potocznie "Russian Hotel" (Rosyjski Hotel).

W 1924 roku na terenach tych powstała Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka. W 1941 roku Republika została zniesiona, a ludność niemiecka zesłana do Kazachstanu i na Syberię.

Bibliografia[edytuj]

  • Geilke, Georg: "Rehabilitierung" der Wolgadeutschen? "Jahrbuch für Ostrecht" B. 6: 1965, s. 35-69. [niem.]
  • Mukhina, Irina: "The Forgotten History”. Ethnic German Women in Soviet Exile. 1941–1955. "Europe-Asia Studies" Vol. 57: 2006, No 5, p. 729-152. [ang.]