Nieme znaki czeskich Karkonoszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znak do Rokytnic nad Jizerou
Znak do schroniska Dvoračky

Nieme znaki czeskich Karkonoszy (znaki Mutticha[1], czes. muttichovky) – system zimowego oznakowania szlaków turystycznych w czeskich Karkonoszach.

System tworzą wykonane z metalu znaki, które nie oznaczają tras we współczesnym rozumieniu, lecz przyporządkowane są poszczególnym obiektom, głównie schroniskom turystycznym lub miejscowościom i znajdują się na szlakach do nich prowadzących. Przeznaczone są zarówno dla turystów pieszych jak i narciarskich, jednak wykorzystywane są głównie przez narciarzy.

Oznakowanie wprowadzono w roku 1923[2]. W zamyśle twórców znaki miały być widoczne również zimą, po pokryciu śniegiem lub szadzią. Innym, bardziej politycznym powodem wprowadzenia oznakowania był spór z Niemcami dotyczący języka, w jakim mają być wykonane oznaczenia szlaków. Wprowadzone piktogramy problem w dużej mierze rozwiązywały[3]. Projektodawcą i wykonawcą znaków był czeski malarz i działacz narciarski Vladislav Muttich[4].

W okresie międzywojennym niektóre ze znaczków prowadziły do obiektów po śląskiej (dziś polskiej) stronie, m.in. do schroniska na Hali Szrenickiej (Neue Schlesische Baude), schroniska „Pod Łabskim Szczytem” (Alte Schlesische Baude), schronisko Księcia Henryka (Prinz-Heinrich-Baude) czy Jakuszyce (Jakobsthal).

Lista niemych znaków[edytuj | edytuj kod]

Němé značky Krkonoš.svg
Muttichovky na przedwojennej mapie niemieckiej: widoczne są znaczki po śląskiej stronie, obecnie już nieużywane: np. Neue Schlesische Baude - Schronisko na Hali Szrenickiej


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narciarstwo biegowe w Karkonoszach. www.ergis.cz. [dostęp 2012-01-05].
  2. Dzieje turystyki sudeckiej w datach. pttk.pl. [dostęp 2012-01-05].
  3. Lyžařské stezky a jejich značení (cz.). turistika.abchistory.cz. [dostęp 2012-01-05].
  4. Muttich Kamil Vladislav (cz.). seniortip.cz. [dostęp 2012-01-05].