Nieme znaki czeskich Karkonoszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znak do Rokytnic nad Jizerou
Znak do schroniska Dvoračky

Nieme znaki czeskich Karkonoszy (znaki Mutticha[1], czes. muttichovky) – system zimowego oznakowania szlaków turystycznych w czeskich Karkonoszach.

System tworzą wykonane z metalu znaki, które nie oznaczają tras we współczesnym rozumieniu, lecz przyporządkowane są poszczególnym obiektom, głównie schroniskom turystycznym lub miejscowościom i znajdują się na szlakach do nich prowadzących. Przeznaczone są zarówno dla turystów pieszych jak i narciarskich, jednak wykorzystywane są głównie przez narciarzy.

Oznakowanie wprowadzono w roku 1923[2]. W zamyśle twórców znaki miały być widoczne również zimą, po pokryciu śniegiem lub szadzią. Innym, bardziej politycznym powodem wprowadzenia oznakowania był spór z Niemcami dotyczący języka, w jakim mają być wykonane oznaczenia szlaków. Wprowadzone piktogramy problem w dużej mierze rozwiązywały[3]. Projektodawcą i wykonawcą znaków był czeski malarz i działacz narciarski Vladislav MuttichInformacje powiązane z artykułem „Vladislav Muttich” w Wikidanych[4].

W okresie międzywojennym niektóre ze znaczków prowadziły do obiektów po śląskiej (dziś polskiej) stronie, m.in. do schroniska na Hali Szrenickiej (Neue Schlesische Baude: N), schroniska „Pod Łabskim Szczytem” (Alte Schlesische Baude: A), schronisko Księcia Henryka (Prinz-Heinrich-Baude: H), schroniska „Strzecha Akademicka” (Hampelbaude) czy Jakuszyce (Jakobsthal: T).

Lista niemych znaków[edytuj | edytuj kod]

Němé značky Krkonoš.svg
Muttichovky na przedwojennej mapie niemieckiej: widoczne są znaczki po śląskiej stronie, obecnie już nieużywane: np. Neue Schlesische Baude - Schronisko na Hali Szrenickiej


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narciarstwo biegowe w Karkonoszach, www.ergis.cz [dostęp 2012-01-05].
  2. Dzieje turystyki sudeckiej w datach, pttk.pl [dostęp 2012-01-05] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-19].
  3. Lyžařské stezky a jejich značení, ABC History [dostęp 2012-01-05] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-25] (cz.).
  4. Muttich Kamil Vladislav, seniortip.cz [dostęp 2012-01-05] (cz.).