Nieodebrane połączenie (film 2003)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nieodebrane połączenie
着新アリ
Chakushin ari
Gatunek horror
Data premiery 2003
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 112 min
Reżyseria Takashi Miike
Scenariusz Takashi Miike
Minako Daira
w oparciu o Chakushin ari Yasushiego Akimoto
Główne role Kō Shibasaki
Shin’ichi Tsutsumi
Kazue Fukiishi
Renji Ishibashi
Goro Kishitani
Anna Nagata
Muzyka Kōji Endō
Zdjęcia Hideo Yamamoto
Scenografia Hisao Inagaki
Montaż Yasushi Shimamura

Nieodebrane połączenie (jap. 着新アリ Chakushin ari)japoński filmowy horror nakręcony w 2003 roku.

Film zaliczany jest do najlepszych horrorów produkcji japońskiej, obok Dark Water, Ju-on czy Ringu (wszystkie te filmy doczekały się amerykańskich remake’ów).

W roku 2005 na ekranach japońskich kin pojawił się sequel filmu – Nieodebrane połączenie II. W trzy lata później w kinach amerykańskich miała miejsce premiera remake’u filmu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest wieczór 16 kwietnia. W pewnym japońskim klubie zgromadziło się sporo różnych osób, rozmawiających o różnych sprawach. Wieczór, jakich wiele, jednak do czasu. Do dziewczyny o imieniu Yoko dzwoni komórka. Sygnał dźwiękowy jest bardzo dziwny, a telefon wyświetla swój własny numer. Yoko odbiera telefon sama od siebie. Otrzymuje wiadomość głosową. Okazuje się, że wiadomość ta pochodzi z dnia 18 kwietnia, a więc jeszcze nie została nagrana. Kiedy Yoko ją odsłuchuje, słyszy ciąg słów i swój własny krzyk, po czym wiadomość się kończy. Mimo że jest to sytuacja nietypowa, dziewczyna bagatelizuje sprawę.

Dwa dni później, 18 kwietnia wieczorem, Yoko idzie mostem nad torami kolejowymi i rozmawia przez telefon ze swoją przyjaciółką, Yumi. Rozlega się dźwięk obwieszczający przyjazd pociągu. Niespodziewanie Yoko powtarza kwestię, którą usłyszała w wiadomości od samej siebie. Nagle odwraca się, i przerażona krzyczy. Pociąg rusza, a Yoko wypada za barierę mostu i wpada pod pociąg.

Śmierć Yoko jest jedynie wstępem do całego ciągu tajemniczych zgonów, poprzedzonych wiadomością głosową z ostatnimi słowami wypowiedzianymi w życiu. Aby to zakończyć, trzeba dotrzeć aż do samego początku, do przyczyny. Nie będzie to łatwe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]