Niewidzialna ręka (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niewidzialna ręka – program telewizyjny autorstwa Macieja Zimińskiego, emitowany w Telewizji Polskiej od lat 60. do początku 80. XX wieku[1] w ramach Ekranu z bratkiem oraz Teleranka[2].

Formuła programu, skierowanego głównie do harcerzy, zakładała wyrobienie w młodych ludziach postaw prospołecznych, kierując ich energię na pomaganie potrzebującym. Aby wciągnąć młodych ludzi do wykonywania zadań nieprzynoszących im żadnego zysku (altruizm), stworzono atmosferę przypominającą zadania wywiadowcze. Nie było widać twarzy prowadzącego, tylko jego sylwetkę, także sposób prowadzenia odbywał się w specyficzny, tajemniczy sposób (powitanie, pożegnanie – „Niewidzialna ręka to także ty”). Młodzież miała wykonywać zadania polegające na bezinteresownym pomaganiu innym, zwłaszcza osobom starszym i chorym, w ten sposób, aby nie dać się zobaczyć, na miejscu pozostawiając tylko znak odbitej dłoni. Satysfakcję miało sprawiać samo poczucie wykonania potrzebnej pracy. Z przebiegu zadań uczestnicy pisali raporty, które wybiórczo prezentowane były podczas programu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z dziejów dobrych uczynków: Niewidzialna Ręka, ngo.pl [dostęp 2022-02-14] (pol.).
  2. a b Robert Migdał. „Niewidzialna ręka to także ty” – niech ta moda na pomaganie nie przeminie. Także na co dzień.... „Gazeta Wrocławska > Opinie”, 10 grudnia 2015. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]