Noc i Dzień (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noc i dzień
Day & Night
Ilustracja
Gatunek animowany
Rok produkcji 2010
Data premiery Stany Zjednoczone 18 czerwca 2010
Polska 27 maja 2011
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 6 minut
Reżyseria Teddy Newton
Scenariusz Teddy Newton
Muzyka Michael Giacchino
Wytwórnia Pixar
Dystrybucja CD Projekt

Noc i dzień – krótkometrażowy film animowany, wyprodukowany w studiach Pixara, w reżyserii Teddy'ego Newtona. Film wszedł do dystrybucji w czerwcu 2010, był pokazywany w amerykańskich kinach przed projekcjami Toy Story 3. W Polsce ukazał się w wydaniu DVD Disney Pixar: Kolekcja krótkometrażówek. Animacja łączy w jednym filmie elementy dwu- i trójwymiarowe.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Film rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: w warstwie dwuwymiarowej pokazane są dwie postaci, personifikacje dnia i nocy. Wewnątrz zarysu ich sylwetek widz ogląda ten sam trójwymiarowy krajobraz, w jednej za dnia, w drugiej – nocny. Dzień i Noc obserwują nawzajem sceny rozgrywające się w ich wnętrzu, każde patrzy z zazdrością na rywala, dochodzi do przepychanek w walce o atrakcyjne elementy pejzażu. Dzień chce zająć miejsca, które wypełniają obrysy Nocy, Noc usiłuje zawłaszczyć pejzaże Dnia. Okazuje się jednak, że to samo miejsce, atrakcyjne jedną porą, staje się szare i nudne gdy nastaje druga.

Gdy wewnątrz Dnia zmierzcha, w obrysie nocy nastaje świt. Przez moment obie sylwetki pokazują ten zam obraz. Teraz role się odwracają, Dzień staje się Nocą i vice versa. Okazuje się że każda z personifikacji może być szczęśliwa, obejmując swoją sylwetką inne rejony krajobrazu: Nocą dobrze prezentują się fajerwerki, za dnia plaża pełna wypoczywających ludzi.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany za rok 2010, zdobył nagrodę Annie dla krótkometrażowego filmu animowanego za rok 2010.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]