cdp.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
cdp.pl
Typ strony

cyfrowa dystrybucja plików

Data powstania

październik 2012

Autor

cdp.pl

Właściciel

Merlin Commerce

Rejestracja

darmowa

Wersje językowe

polska

Strona internetowa

cdp.plsklep internetowy założony w październiku 2012 roku przez spółkę o tej samej nazwie[1], jako nowy obszar działalności komercyjnej grupy kapitałowej CD Projekt. Aktualnie cdp.pl należy do operatora sklepu merlin.pl.

Nazwa portalu jest skrótem zarówno wyrażenia „cyfrowa dystrybucja plików”, jak i również nazwy pierwszego właściciela, CD Projektu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo serwis skupiał się jedynie na sprzedaży materiałów w formie cyfrowej, ale w 2013 roku poszerzono jego asortyment o produkty zapisane na fizycznych nośnikach danych, sprzęt RTV i tradycyjne książki. Wraz z postępującym wzrostem zainteresowania platformą e-commerce, jej oferta została wzbogacona o gry planszowe i gadżety, związane głównie z grami komputerowymi.

W kwietniu 2017 roku sklep cdp.pl został przejęty przez Topmall Sp. z o.o. należącą do Merlin Group[2]. Dotychczasowi właściciele sklepu postanowili skupić się na podstawowej działalności spółki, czyli dystrybucji i lokalizacji gier komputerowych na potrzeby polskiego rynku[3]. Nowy właściciel nabył prawa do nazwy i domeny cdp.pl.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie portal zajmuje się sprzedażą gier komputerowych, filmów, książek i muzyki zarówno na fizycznych nośnikach, jak i w formie cyfrowej, a w przypadku tej drugiej opcji klienci mogą korzystać z wirtualnej półki agregującej wszystkie produkty przypisane do ich kont.

Częścią platformy cdp.pl był również internetowy system składania zamówień cdplus.pl przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny bądź hurtowy. Jednak po podziale spółki cdp.pl, pozostał w macierzystej firmie wydawniczej CDP.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Po zmianie właściciela użytkownicy zostali poinformowani o planowanej likwidacji „Wirtualnej półki”. W wyniku tej decyzji mieli oni stracić dostęp do wszystkich zakupionych produktów w wersji cyfrowej. Klienci krytykowali planowane działania sklepu m.in. przez krótki okres na pobranie posiadanych pozycji w wirtualnej bibliotece. Sklep wydał sprostowanie, w którym oświadczył, że doszło do pomyłki. Miały zostać usunięte wyłącznie produkty elektroniczne nieposiadające wsparcia od ich producentów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]