Norbert Jokl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norbert Jokl, fot. przed 1930 r.

Norbert Jokl - (ur. 25 lutego 1877 w Bisenz, zm. maj 1942) – austriacki językoznawca i albanolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny żydowskich kupców z południowych Moraw. W 1895 ukończył niemiecką szkołę średnią w Uherske Hradiste. W tym samym roku rozpoczął w Wiedniu studia z zakresu prawa i nauk politycznych, które zakończył obroną doktoratu w 1901. Podjął pracę w zawodzie prawnika, ale wkrótce ją porzucił i rozpoczął pracę naukową, skupiając się na filologii słowiańskiej[potrzebny przypis].

W 1903 rozpoczął pracę w bibliotece uniwersyteckiej w Wiedniu, równocześnie przygotowując drugą rozprawę doktorską, tym razem z zakresu nauk filologicznych. W 1913 rozpoczął wykłady na uniwersytecie, dotyczące filologii albańskiej, słowiańskiej i krajów nadbałtyckich.

Studia nad językiem albańskim rozpoczął dzięki współpracy ze środowiskiem Albańczyków, mieszkających w Wiedniu (pochodzili ze wsi Vrapçishti i Gostivari), a zwłaszcza dzięki Gjergji Pekmeziemu. Badał przede wszystkim dialekty odmiany gegijskiej języka albańskiego. W 1923 otrzymał tytuł profesorski[potrzebny przypis]. W 1938 został zwolniony z pracy z powodu swojego pochodzenia żydowskiego[potrzebny przypis].

W 1937 za badania nad językiem albańskim został wyróżniony przez króla Zoga I najwyższym albańskim odznaczeniem, przyznawanym cudzoziemcom - Orderem Skanderbega. W 1941 Jokl starał się o zatrudnienie w Albanii. W liście z 6 października 1941 minister edukacji Ernest Koliqi zaproponował mu podjęcie pracy jako "organizatora bibliotek albańskich". Jednak mimo starań albańskich i włoskich, władze niemieckie nie pozwoliły Joklowi na opuszczenie Austrii[potrzebny przypis]. 2 marca 1942 został aresztowany i umieszczony w obozie przejściowym, mieszczącym się przy ulicy Castellezgasse. Stamtąd został deportowany do obozu zagłady Mały Trościeniec w okolicach Mińska, do którego dotarł prawdopodobnie 6 maja 1942. Okoliczności śmierci nie są dokładnie znane[potrzebny przypis].

Dorobek naukowy Jokla, przechowywany w Bibliotece Narodowej w Wiedniu obejmuje ponad 60 prac poświęconych językowi albańskiemu, głównie w języku niemieckim. Największe spośród dzieł - Wprowadzenie do historycznej gramatyki porównawczej języka albańskiego (niem. Einführung in die vergleichende historische Grammatik des Albanischen), nad którym pracował 24 lata pozostało w rękopisie.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • 1911: Studien zur albanischen Etymologie und Wortbildung.
  • 1921: Voks albanesische Liedersammlung mit sprachwissenschaftlich-sachlichen Erläuterungen versehen
  • 1923: Linguistisch-kulturhistorische Untersuchungen aus dem Bereiche des Albanesischen.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]