Przejdź do zawartości

Norsk Luftfartsmuseum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Norsk Luftfartsmuseum
Zdjęcie. Budynek muzeum ma dwa skrzydła. Pośrodku okrągła wieża.
Budynek muzeum
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Bodø

Data założenia

1994

Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Norsk Luftfartsmuseum”
Ziemia67°16′35,04″N 14°24′46,12″E/67,276400 14,412811
Strona internetowa

Norsk Luftfartsmuseum – Narodowe Norweskie Muzeum Lotnictwa położone w miejscowości Bodø na północy Norwegii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

31 marca 1992 roku norweski Storting wydał uchwałę o potrzebie uruchomienia w Bodø placówki muzealnej (Norweskie Centrum Lotnictwa, Norsk Luftfartssenter), będącej odpowiedzialnej za gromadzenie i eksponowanie pamiątek związanych z historią lotnictwa w Norwegii. 15 maja 1994 roku, król Harald V oficjalnie otworzył Norsk Luftfartssenter dla zwiedzających[1]. 1 stycznia 1998 roku centrum zostało przekształcone w Narodowe Norweskie Muzeum Lotnictwa.

Budynek

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum składa się z dwóch mniejszych jednostek organizacyjnych. Pierwsza z nich to Luftforsvarsmuseet, muzeum Norweskich Sił Powietrznych, organizacyjnie podlegające Muzeum Norweskich Sił Zbrojnych (Forsvarsmuseet) oraz AVINOR Museum, będąca placówką cywilną, odpowiedzialną za gromadzenie i prezentowanie eksponatów związanych z cywilną historią norweskiego lotnictwa. Obydwie placówki znajdują się pod jednym dachem w Norsk Luftfartsmuseum. Muzeum mieści się w budynku o powierzchni ponad 10 000 m²[2], położonym na miejscu niemieckiego lotniska z czasów II wojny światowej. Muzeum również sąsiaduje z lotniskami, cywilnym portem lotniczym Bodø oraz wojskową bazą lotniczą.

Zbiory

[edytuj | edytuj kod]

Wśród wojskowych eksponatów na szczególną uwagę zasługuję amerykański samolot rozpoznawczy Lockheed U-2, jego obecność w muzeum nie jest przypadkowa. Podczas zimnej wojny w Bodø stacjonowały U-2, które wykonywały loty szpiegowskie nad terytorium ZSRR. To właśnie tutaj miał wylądować po zakończonej misji Gary Powers, którego U-2 został zestrzelono nad Swierdłowskiem 1 maja 1960 roku. Wśród pozostałych eksponatów warto wymienić prezentowany myśliwiec Supermarine Spitfire, wrak niemieckiego Junkers Ju 88, który prezentowany jest dokładnie w takiej postaci w jakiego go odnaleziono oraz "drewniane cudo" de Havilland Mosquito. W cywilnej części muzeum warto zwrócić uwagę na prawdopodobnie jedyny zachowany i prezentowany egzemplarz Junkersa Ju 52 w wersji na pływakach, wkomponowany w dioramę przedstawiającą samolot na wodzie. Samolot jest w barwach Norweskich Linii Lotniczych. Wśród samolotów znajdują się ekspozycje poświęcone działalności miejscowego aeroklubu, dokumenty i zdjęcia prezentujące historie norweskiego lotnictwa oraz eksponaty poświęcone bezpieczeństwu latania, wieża kontroli lotów, stanowiska operatorów radarów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Om oss [online], Norsk Luftfartsmuseum [dostęp 2021-12-11] (norw.).
  2. Besøk oss [online], Norsk Luftfartsmuseum [dostęp 2021-12-11] (norw.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Julian Nowak, Muzeum lotnicze na końcu świata, "Lotnictwo", nr 4 (1995), s. 33-37, ISSN 0867-6763.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]