Nosema ceranae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nosema ceranae
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo protisty
Typ Protozoa
Gromada incertae sedis
Rząd Dissociodihaplophasida
Rodzina Nosematidae
Rodzaj Nosema
Gatunek Nosema ceranae
Nazwa systematyczna
Nosema ceranae
Eur. J. Protist. 32: 356-365 (1996)

Nosema ceranaegatunek organizmów zaliczanych do protistów[1]. Są to jednokomórkowe pasożyty układu pokarmowego pszczół. Moga wywołać nosemozę, chorobę zakaźną pszczół. Pasożyt został po raz pierwszy opisany w 1996 r., a w roku 2004 w Hiszpanii został uznany za chorobotwórczy[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Nosema, Nosematidae, Dissociodihaplophasida, Dihaplophasea, Microsporea, Incertae sedis, Microsporidia, Protozoa[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Występowanie tego patogenu łączone jest z CCD, zjawiskiem obserwowanym głównie w Stanach Zjednoczonych od jesieni 2006 roku. Pszczoły mogą umrzeć już po ośmiu dniach po zarażeniu, wyraźnie szybciej niż po kontakcie z Nosema apis. Choroba jest najgroźniejsza dla robotnic i trutni. Po opuszczeniu kolonii chore pszczoły nie powracają do ula i umierają w znacznej odległości od niego[2]

Najefektywniejszym sposobem leczenia jest stosowanie fumagiliny. Obecnie stosowanie fumagiliny jest zabronione. W leczeniu i zapobieganiu stosuje się przede wszystkim utrzymywanie higieny ula i sprzętu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2016-02-16].
  2. a b c Anna Gajda. Nosema ceranae w rodzinach pszczoły miodnej. „Życie Weterynaryjne”. 85 (2), 2010 (pol.).