Novell eDirectory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Novell eDirectory
Usługa katalogowa
Autor Novell
Platforma sprzętowa międzyplatformowe
Aktualna wersja stabilna 8.8 SP5 / 12 lutego 2009
Licencja własnościowa
Strona internetowa

eDirectoryusługa katalogowa Novell. Wcześniej produkt ten nazywał się NDS, rozwinięcie akronimu to Novell Directory Services, wcześniej NetWare Directory Services.

NDS został stworzony w roku 1993 przez Novell wraz z nową wersją serwera NetWare noszącą numer 4.00. NDS, jako usługa katalogowa, miał na celu zebranie w jednej bazie informacji o kontach użytkowników i grupach - od samego początku jednak przechowywana jest także informacja o innych elementach systemu, jak serwery, podsieci, zasady zarządzające stacjami, informacje o bramach i inne. Baza ta została rozproszona pomiędzy wiele serwerów sieciowych.

Od wersji 6.0 serwera NetWare NDS został przemianowany na eDirectory i przestał być na stałe związany z serwerami NetWare. Główne cechy charakteryzujące NDS to:

  • możliwość podziału na partycje, czyli wyodrębnione części, które mogą być dystrybuowane na wybrane serwery oszczędzając miejsce i łącza sieciowe (brak zbędnej replikacji);
  • możliwość dowolnego sposobu kształtowania dostępu do danych w replice (kopii partycji), bo repliki mogą mieć tryb Master (nadrzędna, jedna dla każdej partycji), Read/Write (pełny dostęp, wiele możliwych lokalizacji), Read Only (tylko do odczytu, wiele lokalizacji) i dodatkowo w każdym z typów, z wyjątkiem Master, istnieje możliwość wprowadzenia filtrowania replikowanych atrybutów;
  • skalowalność - możliwe jest osiągnięcie katalogu o rozmiarze przekraczającym 1 miliard obiektów - co zostało potwierdzone w testach i prezentacjach[potrzebny przypis];
  • wieloplatformowość - usługa NDS występuje w wersjach m.in. na NetWare, Windows NT/2000/2003, 2008, Linux, Solaris, SunOS, IBM AIX, HP-UX.

Wspierane platformy[edytuj | edytuj kod]

Przechowywanie danych[edytuj | edytuj kod]

Wersje poniżej 8 używały silnika baz danych Recman opartego na rekordach, działającej w oparciu o system śledzenia transakcji wbudowany w system operacyjny NetWare. Od wersji 8 eDirectory, a także system pracy grupowej GroupWise od wersji 5 używa silnika baz danych FLAIM, pierwotnie używanego przez aplikację WordPerfect. Ta zmiana pozwoliła na przeniesienie usługi na inne platformy takie jak Windows, Linux czy Unix.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]