Novell eDirectory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Novell eDirectory
ilustracja
Autor Novell
Aktualna wersja stabilna 9.1.1 HP1 / 7 sierpnia 2018
Platforma sprzętowa międzyplatformowe
Rodzaj Usługa katalogowa
Licencja własnościowa
Strona internetowa

eDirectoryusługa katalogowa Novell. Wcześniej produkt ten nazywał się NDS, rozwinięcie akronimu to Novell Directory Services, wcześniej NetWare Directory Services.

NDS został stworzony w roku 1993 przez Novell wraz z nową wersją serwera NetWare noszącą numer 4.00. NDS, jako usługa katalogowa, miał na celu zebranie w jednej bazie informacji o kontach użytkowników i grupach – od samego początku jednak przechowywana jest także informacja o innych elementach systemu, jak serwery, podsieci, zasady zarządzające stacjami, informacje o bramach i inne. Baza ta została rozproszona pomiędzy wiele serwerów sieciowych.

Od wersji 6.0 serwera NetWare NDS został przemianowany na eDirectory i przestał być na stałe związany z serwerami NetWare. Główne cechy charakteryzujące NDS to:

  • możliwość podziału na partycje, czyli wyodrębnione części, które mogą być dystrybuowane na wybrane serwery oszczędzając miejsce i łącza sieciowe (brak zbędnej replikacji);
  • możliwość dowolnego sposobu kształtowania dostępu do danych w replice (kopii partycji), bo repliki mogą mieć tryb Master (nadrzędna, jedna dla każdej partycji), Read/Write (pełny dostęp, wiele możliwych lokalizacji), Read Only (tylko do odczytu, wiele lokalizacji) i dodatkowo w każdym z typów, z wyjątkiem Master, istnieje możliwość wprowadzenia filtrowania replikowanych atrybutów;
  • skalowalność – możliwe jest osiągnięcie katalogu o rozmiarze przekraczającym 1 miliard obiektów – co zostało potwierdzone w testach i prezentacjach[potrzebny przypis];
  • wieloplatformowość – usługa NDS występuje w wersjach m.in. na NetWare, Windows NT/2000/2003, 2008, Linux, Solaris, SunOS, IBM AIX, HP-UX.

Wspierane platformy[edytuj | edytuj kod]

Przechowywanie danych[edytuj | edytuj kod]

Wersje poniżej 8 używały silnika baz danych Recman opartego na rekordach, działającej w oparciu o system śledzenia transakcji wbudowany w system operacyjny NetWare. Od wersji 8 eDirectory, a także system pracy grupowej GroupWise od wersji 5 używa silnika baz danych FLAIM, pierwotnie używanego przez aplikację WordPerfect. Ta zmiana pozwoliła na przeniesienie usługi na inne platformy takie jak Windows, Linux czy Unix.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]