Nowosielscy herbu Sas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
herb Sas

Nowosielscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Sas, który wziął swoje nazwisko od Nowosiółek na Rusi Czerwonej[1]. Nowosielscy, podobnie jak wiele innych rodzin szlacheckich (pieczętujących się herbem Sas), byli dość rozgałęzionym rodem, w związku z czym przedstawiciele jednej z linii używali dla odróżnienia przydomku: Czeczel.

Nowosielscy (znani od XVI wieku) należeli do średniozamożnej szlachty. Piotr Nowosielski z Województwem witebskim a Stanisław Nowosielski z Ziemią przemyską podpisali elekcję 1669 roku, tj. wybór Michała Korybuta Wiśniowieckiego na króla Polski. Zaś Aleksander, Bazyli, Eliasz, Stanisław i Stefan Nowosielscy z Województwem ruskim podpisali elekcję 1697 roku, tj. wybór Augusta II Mocnego na króla Polski[2]. Ród podlegał procesowi pauperyzacji ze względu na duże rozrodzenie.

Po rozbiorach Rzeczypospolitej przedstawiciele tego rodu legitymowali się ze staropolskiego szlachectwa najliczniej w Galicji. Kilku wylegitymowało się jednak także w Królestwie Polskim oraz guberniach: wołyńskiej i podolskiej Cesarstwa Rosyjskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Uruski Rodzina. Herbarz szlachty polskiej (tom XII) Warszawa 1915, s. 197.
  2. a b Tamże.