Nursery Cryme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nursery Cryme
Album studyjny zespołu Genesis
Wydany 12 listopada 1971
Nagrywany sierpień 1971 w Trident Studios
Gatunek rock progresywny
Długość 39:29
Wydawnictwo Charisma/Virgin (GBR)
Atlantic (US)
Producent John Anthony
Oceny

AllMusic 3.5/5 gwiazdek[1]

Album po albumie

Nursery Cryme – trzeci album grupy Genesis wydany w roku 1971.

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Tytuł tego albumu jest nieprzetłumaczalną grą słów nursery rhyme, które po angielsku oznaczają wierszyk (lub piosenkę) dla dzieci, zwykle czytany w czasie usypiania. Crime (w tytule w pisowni archaicznej) oznacza zbrodnię. Nursery Cryme to pierwszy album Genesis ze Steve'em Hackettem i Philem Collinsem w składzie, choć niektóre utwory na albumie, np. The Musical Box powstały, gdy zespół grał w czteroosobowym składzie, po odejściu gitarzysty Anta Phillipsa. Zmiana perkusisty i gitarzysty przyniosła znacznie ostrzejsze brzmienie w porównaniu z albumem Trespass i była zapowiedzią stylu, który został rozwinięty w następnych latach. Dynamiczna gra Hacketta jest bardzo charakterystyczna w utworach The Return of the Giant Hogweed i The Fountain of Salmacis, gdzie wprowadził on stworzoną przez siebie technikę oburęcznego tappingu. Gitary akustyczne, dominujące w poprzednim albumie słychać w balladach Harlequin i For Absent Friends, w tej drugiej głównym wokalistą jest po raz pierwszy Phil Collins. Instrumentarium grupy wzbogaciło się również o Melotron Mk.II, zakupiony od zespołu King Crimson, który w utworach Seven Stones i The Fountain of Salmacis naśladuje symfoniczne brzmienie instrumentów smyczkowych i dętych. Z kolei Mike Rutherford zaczął wykorzystywać pedały basowe Dewtron do swej gitary, co spotęgowało brzmienie sekcji rytmicznej.

Płyta jest utrzymana w wiktoriańskim stylu, co do treści i obrazu - okładka albumu stworzona przez Paula Whiteheada ma XIX-wieczny charakter i przywołuje ducha szkoły w Charterhouse, gdzie wychowywali się członkowie zespołu. Teksty utworów są równie tajemnicze co mroczne, okraszone czarnym humorem, makabreską, motywami mitologicznymi, wyszydzające hipokryzję i purytanizm wiktoriańskiej Anglii, czy przywołujące wizję krwiożerczych roślin atakujących rodzaj ludzki.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Choć album spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków, nie odniósł wielkiego sukcesu na rynku, głównie z powodu braku jego promocji przez wytwórnię Charisma Records, która w tym czasie koncentrowała się na zespole Lindisfarne. Na dodatek, w tym samym czasie ukazał się czwarty album grupy Led Zeppelin z utworem Stairway to Heaven, co sprawiło, że Genesis wciąż było mało znane szerszej publiczności[2].

Utwory[edytuj | edytuj kod]

  1. "The Musical Box" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 10:24
  2. "For Absent Friends" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 1:43
  3. "The Return of the Giant Hogweed" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 8:09
  4. "Seven Stones" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 5:09
  5. "Harold the Barrel" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 3:00
  6. "Harlequin" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 2:53
  7. "The Fountain of Salmacis" (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) – 7:54

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Płyta na allmusic
  2. D. Bowler B. Dray: Genesis. s. 70.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]