Nyos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nyos
ilustracja
Położenie
Państwo

 Kamerun

Wysokość lustra

900 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,58 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2 km
1,2 km

Głębokość
• maksymalna


208 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

wulkaniczne

Położenie na mapie Kamerunu
Mapa konturowa Kamerunu, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Nyos”
Ziemia6°26′N 10°18′E/6,433333 10,300000

Nyos (właściwie jezioro Lwi[1]) – jezioro wulkaniczne położone w Kamerunie, w Regionie Północno-Zachodnim. Położone jest na wysokości 900 m na zboczu nieczynnego wulkanu, stanowiącego część kameruńskiego pasa wulkanicznego.

Jezioro Nyos znane jest z tragicznego wydarzenia, do którego doszło tutaj 21 sierpnia 1986. Zgromadzony na dnie jeziora dwutlenek węgla uwolnił się gwałtownie, powodując śmierć 1746 ludzi oraz wielu zwierząt. Dość długo śmierć tylu osób, bez wyraźnych śladów ran, stanowiła zagadkę. Dopiero po dwóch latach udało się ją rozwiązać.

Według najpowszechniej przyjmowanej teorii na dnie jeziora gromadził się pochodzący ze skorupy ziemskiej dwutlenek węgla. Wstrząs sejsmiczny lub osuwisko spowodowały zaburzenie nagromadzonego gazu, powodując jego wydzielanie się z wody i przedostanie na powierzchnię. Gaz cięższy od powietrza spływał dalej pobliskimi dolinami, zabijając wszystkie formy życia nawet w odległości 30 km.

Od 2001 prowadzona jest akcja odgazowywania jeziora, by uniknąć powtórzenia tragedii. Podobne prace podjęto w 2003 w innym kameruńskim jeziorze, Monoun, w którym wypływ gazu doprowadził w 1984 do śmierci 37 osób.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. po wydarzeniach z 1986 przyjęła się w mediach nazwa jezioro Nyos od nazwy wioski położonej na jego brzegu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]