O wojnie aleksandryjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O wojnie aleksandryjskiej (łac. De Bello Alexandrino) – niewielkie objętościowo dzieło nieznanego autorstwa, wchodzące w skład tzw. Corpus Caesarianum, opisujące wydarzenia z roku 47 p.n.e. i w zamierzeniu stanowiące kontynuację pamiętników O wojnie domowej Juliusza Cezara.

Autor pamiętników O wojnie aleksandryjskiej pozostaje nieznany i już w starożytności nie przypisywano ich Cezarowi. Według Swetoniusza autorstwo ich jest niepewne, chociaż „jedni przypuszczają, że zostały one spisane przez Aulusa Hircjusza, inni że przez Opiusza”[1]. Sam Hircjusz twierdził, że w działaniach w Afryce udziału nie brał, zresztą język autora Bellum Alexandrinum jest znacznie uboższy niż proza Hircjusza[2].

Dziełko składa się z 78 krótkich rozdziałów, z czego jedynie pierwsze 33 dotyczą wojny aleksandryjskiej. Pozostała część utworu obejmuje działania wojenne na Wschodzie (34-41 i 65-78), w Ilirii (42-47) i w Hiszpanii Dalszej (48-64)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Swetoniusz, Żywoty Cezarów, tłum. Janina Nemirska-Pliszczyńska, DeAgostini/Ossolineum, Wrocław 2004, s.61
  2. E. Konik, s. III.
  3. E. Konik, s. 51.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojna aleksandryjska w: Corpus Caesarianum, tłum. Eugeniusz Konik i Wanda Nowosielska, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1989, ​ISBN 83-229-0344-8