Oblężenie Clonmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oblężenie Clonmel
Kampania Cromwella w Irlandii 16491653
Ilustracja
Oliver Cromwell
Czas kwiecień-maj 1650
Miejsce Clonmel, Irlandia
Terytorium Irlandia
Wynik zajęcie miasta przez Anglików
Strony konfliktu
powstańcy irlandzcy wojska angielskie
Dowódcy
Hugh Dubh O'Neill Oliver Cromwell
Siły
1 500 8 000
Straty
niewielkie 1 500 – 2 500
Kampania Cromwella w Irlandii

Wexford - Rathmines - Drogheda - Clonmel - Waterford - Macroom - Scarrifholis - Knocknaclashy - Galway

Oblężenie Clonmeloblężenie, które miało miejsce od kwietnia do maja 1650 r. w trakcie kampanii Olivera Cromwella w Irlandii (1649–1653)

Miasteczko Clonmel bronione było przez oddziały irlandzkie w sile 1 500 ludzi pod wodzą Hugh Dubha O'Neilla, weterana wojny trzydziestoletniej. Cromwell, któremu parlament angielski nakazał powrót do Irlandii w celu stłumienia powstania rojalistów nakazał jak najszybsze zdobycie miasta. Porzuciwszy myśl o oblężeniu rozkazał on swoim wojskom (siły 8000 żołnierzy) natychmiastowy atak na miasto. W trakcie walk artylerii angielskiej udało się zrobić wyłom w murach miejskich, przez który zaatakowała piechota, zamierzająca otworzyć od wewnątrz bramę miejską dla kawalerii. O'Neillowi udało się jednak przy pomocy mieszkańców miasta wznieść drewnianą palisadę, która ochroniła obrońców przed atakiem artylerii, muszkieterów i pikinierów. Palisada wyglądem przypominała literę V, rozpoczynała się w miejscu wyłomu i sięgała 50 m w głąb miasta. Na jej końcu O'Neill nakazał ustawić dwa działa wypełnione kartaczami.

Piechota angielska włamująca się przez wyłom do miasta została zmasakrowana gwałtownym ostrzałem z obu dział. Piechurzy zaniechali dalszych ataków w tym miejscu. Kolejną próbę przypuścili kawalerzyści Cromwella tzw. Ironsides. Przez około 3 godziny bezskutecznie atakowali oni tą pozycję, jednak zapadająca noc zakończyła walki.

Położenie obrońców było coraz trudniejsze, gdyż zaczęło brakować im amunicji. Wykorzystując osłonę nocy zamierzali wycofać się z miasta w kierunku Waterford. Cromwell, niemający pojęcia o planach przeciwnika, podjął jednak pertraktacje z obrońcami na temat warunków kapitulacji, zapewniając im ochronę życia i mienia. Dowódca zakazał swoim oddziałom jakichkolwiek rabunków w mieście. Ten czyn często przypominany jest w dyskusji na temat masakry w miejscowości Drogheda.

Armia angielska (New Model Army) straciła około 1 500 ludzi, kilkuset zostało rannych. Były to najwyższe straty Anglików poniesione w przeciągu jednego dnia. Straty obrońców szacowane są jako niewielkie.