Obwodnica Bielawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przebieg Obwodnicy Bielawy
Obwodnica w Bielawie i tereny dla inwestorów, widok z Góry Parkowej
Obwodnica w Bielawie nocą

Obwodnica Bielawy, także Obwodnica Bielawskaobwodnica mająca strategiczne znaczenie dla miasta, ponieważ została zbudowana nie tylko by poprawić infrastrukturę drogową, ale przede wszystkim żeby przyciągnąć do Bielawy nowych inwestorów. W jej sąsiedztwie zlokalizowane są działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki pełnemu uzbrojeniu w media są atrakcyjnym terenem dla biznesu. Do zagospodarowania przewiduje się około 65 ha. uzbrojonych działek inwestycyjnych. Cała obwodnica kosztowała około 6 milionów złotych[1], z czego połowę sfinansowała Unia Europejska[2]

Planowane jest także przedłużenie Obwodnicy Bielawy. W pierwszym kwartale 2020 roku odbył się przetarg na wykonawcę tego przedsięwzięcia, w którym najkorzystniejszą cenę dała firma Biuro Projektów A-PROPOL pochodząca z Gliwic. Pracę będą kosztowały 148.215 złotych i powinny się zakończyć w pierwszym półroczu 2021 roku[3].

Cała bielawska obwodnica – ul. Sikorskiego i jej druga część – al. św. Jana Pawła II - pozwala o wiele szybciej dostać się do największego osiedla w Bielawie (XXV-lecia) i ominąć rejon o znacznym natężeniu ruchu w mieście. Wzdłuż całej obwodnicy przebiega droga dla rowerów. Długość obwodnicy wynosi ponad 4 kilometry. Przy obwodnicy znajduje się stacja paliwowa koncernu PKN Orlen z parkingiem dla tirów, okręgowa stacja kontroli pojazdów wraz z myjnią samochodową, mechanika samochodowa oraz inne mniejsze firmy. W pobliżu obwodnicy mieści się jeden z największych producentów spawarek Lincoln Electric Bester, firma produkcyjno - handlowa M.Z. TRONIC, Pływalnia „AQUARIUS” oraz supermarkety: Intermarche i Biedronka.

Jest drogą o szczególnych walorach widokowych - widać z niej m.in. Łysą Górę, Górę Parkową oraz panoramę Gór Sowich.

Bielawski Park przemysłowy[edytuj | edytuj kod]

Władze Bielawy utworzyły Bielawski park przemysłowo-technologiczny. Miasto na lokalizację parku wyznaczyło tereny znajdujące się wewnątrz nowej obwodnicy bielawskiej. Na jego terenie, na 24 hektarach, mają powstać zakłady przemysłowe, a pod działalność usługową zarezerwowano kolejnych 10 hektarów[4]. W ramach parku powstał dwupiętrowy Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości, który funkcjonuje przy ulicy Wolności, w dawnym budynku zakładów firmy Bieltex[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [Bielawa] Obwodnica miasta, investmap.pl [dostęp 2020-06-17] (pol.).
  2. Bielawska obwodnica drogą do biznesu - motogazeta mojeauto.pl, motogazeta.mojeauto.pl [dostęp 2020-06-17].
  3. Kolejny krok w stronę budowy III etapu bielawskiej obwodnicy, um.bielawa.pl [dostęp 2020-06-17].
  4. Bielawski Park Przemysłowy, um.bielawa.pl [dostęp 2020-06-17].
  5. Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości, um.bielawa.pl [dostęp 2020-06-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]