Odbicie (grafika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Odbicie - odzwierciedlenie powierzchni o właściwościach odbijających światło w grafice komputerowej. Odbicia na lśniących powierzchniach np. metalu lub ceramiki zaliczyć można do efektów fotorealistycznych w grafice opartej na renderowaniu. Odbicia wyliczane są w trójwymiarowej scenie od powierzchni materiałów modeli, którym nadano taką właściwość.

realizacja odbicia[edytuj | edytuj kod]

  • Odbicie ray tracingu realizowane jest przez podążanie za promieniem wektora odbitej fali światła od obserwatora do powierzchni lustra, następnie wyliczenie skąd promień się odbił i kontynuowanie tego procesu dopóki nie napotka on już żadnej powierzchni, albo napotka powierzchnię nie odbijającą światła, lub też wykorzystany zostanie limit odbić w rendererze (w programach renderujących, w celu przyspieszenia czasochłonnego procesu renderowania, można ustalić maksymalną ilość odbić wyliczanych przez program).
  • W silnikach 3D, z uwagi na szybkość obliczeń, odbicie realizowane jest przez ponowne wyświetlenie tej samej sceny 3D względem powierzchni np. lustra. Dodatkowa kamera w scenie, emulująca odbicie, usytuowana jest w punkcie, w którym znajduje się lustro, i skierowana pod kątem odbicia. Tak widziany przez nią obraz wyświetlany jest na powierzchni lustra, które obserwowane jest przez pierwszą kamerę wirtualnego obserwatora sceny - pod kątem padania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]