Ogórczak japoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogórczak japoński
Cucumaria japonica[1]
Semper, 1868
Ogórczak japoński
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ szkarłupnie
Gromada strzykwy
Rząd ogórkowce
Rodzina Cucumariidae
Rodzaj Cucumaria
Gatunek ogórczak japoński
Synonimy

Cucumaria miniata

Ogórczak japoński (Cucumaria japonica) – gatunek mułożernej strzykwy z rzędu ogórkowców (Dendrochirotida) osiągający do 40 cm długości i 1 kg masy ciała[2]. Występuje w morzach wschodnioazjatyckich. W Morzu Japońskim jest pospolity. Najczęściej jest spotykany na głębokościach 5–10 m, na mulistym lub skalistym dnie.

Ciało zaokrąglone, smukłe, z 5 rzędami nóżek ambulakralnych. Otwór gębowy otacza wieniec 10 rozgałęzionych czułków. Embriogeneza i rozwój larwalny tego gatunku zostały poznane. W rozwoju występuje larwa typu witellaria[3].

Ogórczak japoński porusza się wolno, pełzając. Zjada plankton oraz szczątki organiczne pobierane z mułem. Jest ceniony w kuchni chińskiej. Poławiany komercyjnie w celach spożywczych, na Dalekim Wschodzie stanowi jeden z najważniejszych użytkowych gatunków szkarłupni.[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cucumaria japonica, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.
  3. V.S. Mashanov, I.Yu. Dolmatov. Development morphology of a holothurian, Cucumaria japonica (Dendrochirota, Holothuroidea), a species with accelerated metamorphosis. „Invertebrate Reprod. Develop.”. 37 (2), s. 137—146, 2000 (ang.). 
Ogórczak japoński
Ogórczak japoński