Ogaden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ogaden w granicach etiopskiej prowincji Somali
Flaga Ogadenu używana przez Somalijczyków

Ogaden[1] – region historyczno-geograficzny we wschodniej Etiopii, wchodzący obecnie w skład prowincji Somali.

Obejmujący 400 000 km² Ogaden zamieszkują w przeważającej większości wyznający islam Somalijczycy, którzy dążą do połączenia regionu z Somalią.

Historia[edytuj]

Do końca XIII wieku Ogaden wchodził w skład sułtanatu Ifat. Na początku XIV wieku powstał tu niezależny sułtanat Adal.

Pod koniec XIX wieku, za panowania Menelika II, Ogaden został podbity przez Etiopię, co ostatecznie potwierdziły traktaty z 1897.

Po włoskiej inwazji na Etiopię w 1936 Ogaden został włączony do Somali Włoskiego. W 1941 Ogaden wraz z pozostałymi koloniami włoskimi znalazł się pod kontrolą brytyjską. Pierwotnie Brytyjczycy planowali połączenie Ogadenu z Somali Brytyjskim, jednak ostatecznie wycofali się z tego pomysłu i w 1954 Ogaden został zwrócony Etiopii.

W latach 70. w Ogadenie narosły tendencje separatystyczne, rozpoczęła też działalność somalijska partyzantka, dążąca do połączenia Ogadenu z Somalią.

23 lipca 1977 Somalia najechała Etiopię aby zagarnąć Ogaden (zob. Wojna w Ogadenie). Wojska somalijskie zostały jednak wyparte i 15 marca 1978 zawarto zawieszenie broni. Do maja 1980 Somalijczycy utrzymywali jeszcze kontrolę nad większością regionu. Ostatecznie armie separatystyczne rozbito w 1981.

W 1995 Ogaden wszedł w skład prowincji Somali. Tendencje separatystyczne w regionie trwają do dzisiaj.

Przypisy

  1. Somalijczycy używają nazwy Somali Galbeed, czyli Zachodnia Somalia