Ogród artysty w Giverny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Le Jardin de l'artiste a Giverny
Ilustracja
Autor Claude Monet
Rok wykonania 1900
Technika wykonania olej na płótnie
Muzeum Musée d’Orsay

Ogród artysty w Giverny (Le Jardin de L 'artiste à Giverny) – obraz Claude’a Moneta namalowany w 1900 roku, obecnie znajdujący się w kolekcji Musée d’Orsay w Paryżu[1].

Obraz ten jest jednym z wielu widoków ogrodu artysty w Giverny namalowanych przez Moneta. Na obrazie przedstawione są kwitnące irysy[2] w różnych odcieniach fioletu i różu. Światło słoneczne pada na kwiaty przez liście stojących obok drzew, co daje efekt gry jaśniejszych i ciemniejszych odcieni kolorów. Za drzewami w oddali widoczny jest dom Moneta[3].

Obraz w kontekście twórczości Moneta[edytuj | edytuj kod]

Obraz został namalowany, gdy Monet miał 60 lat, cieszył się sławą i sukcesem malarza z ogromnym dorobkiem twórczym[4].

W 1900 roku – roku powstania tego obrazu – Monet rozpoczął dwa duże projekty twórcze. Jednym z nich była seria obrazów przedstawiających Tamizę w Londynie; drugim - seria wizerunków ogrodu malarza w Giverny, w tym znanych obrazów przedstawiających lilie wodne (obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie).

W ogrodzie artysta miał okazję malować te same fragmenty pejzażu w różnych porach dnia i zmieniającym się oświetleniu i kolorystyce, tworząc serie impresjonistycznych obrazów. W Giverny powstały między innymi obrazy przedstawiające staw z liliami wodnymi, mostek japoński, nenufary i inne[5].

Ogród[edytuj | edytuj kod]

Ogród w Giverny, obecnie muzeum Fondation Claude Monet

Monet wynajął posiadłość – dom i ogród – w Giverny w 1883 roku. Wybór miejsca był przypadkowy: twórca zainteresował się Giverny zachwyciwszy się widokiem drzew owocowych z okna pociągu. Od czasu, gdy stał się właścicielem domu i ogrodu, artysta poświęcał swój czas pomiędzy malarstwo i ogrodnictwo[6]. Twórca sam projektował kolejne elementy ogrodu, sadził kwiaty, które sprowadzał z kraju i zagranicy, łącząc roślinność lokalną z egzotyczną, zatrudniał ogrodników, czytał czasopisma o ogrodnictwie i roślinach[2][5].

Artysta namalował w Giverny wiele wysoko ocenianych obrazów[7], co pozwoliło mu wydobyć się z trudności finansowych i po kilku latach kupić posiadłość na własność[6]. Twórca lubił pracować nad ogrodem, stopniowo dodając nowe elementy jak staw z nenufarami przedstawiony na obrazie Lilie wodne czy mostek japoński.

Ogród Claude'a Moneta w Giverny jest uznawany za jeden z najpiękniejszych ogrodów tego typu w Europie[5].

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Obraz był wielokrotnie wystawiany we Francji, a także w Australii, Belgii, Korei, Włoszech, Japonii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b "Claude Monet - Le jardin de l'artiste à Giverny".
  2. a b How Claude Monet's passion for plants became his crowning achievement, The Telegraph [dostęp 2016-05-29].
  3. "The Artist’s Garden at Giverny".
  4. Shackelford, George TM (2008).
  5. a b c Francja. Pocztówka z ogrodu w Giverny, gazetapl [dostęp 2016-05-29] (pol.).
  6. a b Ogród Moneta w Giverny, www.weranda.pl [dostęp 2016-05-29].
  7. Karin Sagner-Duchting, Claude Monet 1840-1926. A Feast for the Eyes., 1999, ISBN 3-8228-7042-0, ISBN 978-3-8228-7042-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Karin Sagner-Duchting, Claude Monet 1840-1926. A Feast for the Eyes, Taschen 1999