Okopy (grodzisko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica informacyjna przy grodzisku ze schematem grodu

Okopygrodzisko na wzgórzu Okopy w Ojcowskim Parku Narodowym. Rozpoznał je i opisał Stanisław Jan Czarnowski w 1898 roku, ponowne badania prowadził Andrzej Żaki w 1970 r. Od strony północnej i zachodniej (Dolina Prądnika) oraz południowej (Wąwóz Smardzowicki) obronność grodowi zapewniają naturalne, urwiste skały Okopy. Od wschodniej strony wzgórze przechodzi w wierzchowinę miejscowości Smardzowice. Od tej strony wykonano dwa równoległe ziemne wały obronne[1].

Gród powstał we wczesnym średniowieczu. W źródłach historycznych jest wzmiankowany jako wzniesiony w 1231 roku przez księcia Konrada Mazowieckiego castrum Wisegrod[2]. Nie znaleziono resztek budynku. Znaleziono tylko około 1800 fragmentów naczyń, a w jednym z wałów skąpe i zwęglone pozostałości drewna wbudowanego w ich konstrukcję oraz grubą, czerwoną warstwę polepy. Fragmenty naczyń wskazują, że gród zasiedlano trzy lub cztery razy. Najliczniejsze fragmenty naczyń pochodzą z wczesnego średniowiecza, niektóre z XIV wieku[1].

Z zapisków historycznych wiemy, że w okolicach Ojcowa ukrywał się król polski Władysław Łokietek przed wojskami króla czeskiego Wacława II. Nie wiadomo dokładnie gdzie. A. Żaki przypuszcza, że Łokietek mógł schronić się właśnie w grodzie Okopy i pobliskiej jaskini Jaskinia Okopy Wielka Dolna, według legend miejscem schronienia Łokietka była Jaskinia Łokietka[1].

Obecnie teren grodziska jest porośnięty lasem. Obok grodziska prowadzi szlak turystyczny[3], a przy pozostałościach grodziska zamontowano tablicę informacyjną.

Szlak turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony wejście obok skały Słupek, przez wąwóz Wawrzonowy Dół, wypłaszczenie Skały Krukowskiego, Jaskinię Ciemną, obok skały Rękawica, przez punkty widokowe na Koronnej, Wapiennik, obok Podwójnej i Skały Puchacza do dna Doliny Prądnika przy wylocie Wąwozu Smardzowickiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Józef Partyka. Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006, ISBN 83-7319-963-2
  2. Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej przy pozostałościach grodziska
  3. Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006, ISBN 83-87873-42-X