Jaskinia Łokietka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaskinia Łokietka
Sala Rycerska w Jaskini Łokietka
Sala Rycerska w Jaskini Łokietka
Państwo  Polska
Położenie Gmina Skała
w pobliżu wsi Ojców
Właściciel Skarb Państwa
(Ojcowski Park Narodowy)
Długość 320 m
Deniwelacja 7 m
Wysokość otworów 453 m n.p.m.
Ekspozycja otworów ku NW
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Jaskinia Łokietka
Jaskinia Łokietka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jaskinia Łokietka
Jaskinia Łokietka
Ziemia50°12′06″N 19°49′07″E/50,201728 19,818614
"Łokietek pod Ojcowem", Wojciech Gerson

Jaskinia Łokietka (dawniej znana jako Jaskinia Królewska oraz niewłaściwie[potrzebny przypis] Grota Łokietka) – jaskinia krasowa o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, udostępniona dla ruchu turystycznego.

Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.

Do wejścia prowadzi wąska szczelina skalna o długości 20 m (pozostałość korytarza, którego strop zawalił się). Korytarz zwany Głównym prowadzi do Sali Rycerskiej o wymiarach 25 × 10 m, z którego wychodzą dwa korytarze: schodami w dół do tzw. Sypialni (sztucznie przebity w roku 1975 przez górników Antoniego Jaźwińskiego, Antoniego Kaziróda i Stefana Czerniaka z Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie koło Olkusza) oraz tzw. Kuchni, sali znajdującej się blisko powierzchni ziemi (ze stropu zwisają korzenie drzew). Sypialnia jest największą salą jaskini o wymiarach 20 × 30 m. Szata naciekowa Jaskini Łokietka jest uboga, zachowała się tylko w niedostępnych miejscach. Łączna długość korytarzy i komór wynosi ok. 270 m, temperatura zaś 7–8 °C.

Jaskinia ta była znana od dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVII. Od końca XVIII w. stanowiła atrakcję turystyczną, zwiedzano ją, wraz z sąsiednią Jaskinią Ciemną, w czasie odwiedzin popularnego wówczas Ojcowa. W 1927 uznana za zabytek.

Jaskinia Łokietka przystosowana jest do obsługi masowego ruchu turystycznego. Istnieją ułatwienia w postaci drewnianych schodów, oświetlenia elektrycznego (od 1987). Rocznie zwiedza ją ok. 30-40 tys. osób.

Bibliografia[edytuj]

  • Christian Parma, Najpiękniejsze jaskinie, Wydawnictwo Voyager, Warszawa 1992. ISBN 83-85496-01-7

Linki zewnętrzne[edytuj]