Jaskinia Ciemna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaskinia Ciemna
Rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków
Rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Położenie gmina Skała
w pobliżu wsi Smardzowice
Właściciel Skarb Państwa
(Ojcowski Park Narodowy)
Długość 230 m
Wysokość otworów 410 m n.p.m.
Wysokość otworów
nad dnem doliny
65 m
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna
Ziemia50°11′48″N 19°49′54″E/50,196558 19,831803
Strona internetowa jaskini
Wejście do Jaskini Ciemnej
Platforma widokowa przy wejściu do jaskini. Z prawej strony skała Biała Ręka

Jaskinia Ciemnajaskinia położona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na zboczu Doliny Prądnika w masywie Góry Koronnej.

Opis jaskini[edytuj]

Jest uważana za największą jaskinię pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Pierwsze ślady człowieka (kultura prądnicka), obozującego u wejścia obecnie nazywanego Oborzyskiem, pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat. Łącznie z nim jaskinia ma 230 m długości.

Znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. Przed wejściem usytuowano zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platformę widokową z widokiem na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwaną Rękawicą lub Pięciopalcówką. Jaskinia składa się z jednej olbrzymiej komory, 80 m długości, 20 m szerokości i 10 m wysokości, która u końca zwęża się i przechodzi w tzw. tunel. Zamieszkują ją nietoperze (głównie nocek duży i podkowiec mały), ćmy, białe wije oraz pająki sieciarze jaskiniowe (Meta menardi). Temperatura powietrza wynosi 7–8 °C.

Środkową część komory zdobią wielkie kopulaste stalagmity, których wysokość sięga 1 m. Strop jest pokryty licznymi stalaktytami rurkowymi. W 1924 r. jaskinia została wpisana do rejestru zabytków.

Udostępnianie[edytuj]

Jaskinia Ciemna jest udostępniona dla turystów od 28 kwietnia do 7 października. Wstęp jest płatny, zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Jaskinia jest nieoświetlona (stąd jej nazwa), zwiedzający otrzymują świeczki. Czas zwiedzania wynosi ok. 15 min. W początku XX wieku zainstalowano oświetlenie elektryczne, zniszczone w czasie I wojny światowej, nie zostało odbudowane.

Jaskinia Ciemna była popularna i w poprzednich stuleciach. Zwiedzało ją wiele znanych osobistości: w lipcu 1787 roku z okazji pobytu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w komorze jaskini zorganizowano koncert. W późniejszych latach zwiedzali ją: Hugo Kołłątaj, Franciszek Karpiński, Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz i Fryderyk Chopin.

Legendy o Jaskini Ciemnej[edytuj]

Legenda o stalaktytach[edytuj]

Przed wiekami żyła w Ojcowie piękna dziewczyna, która się nieszczęśliwie zakochała. Nieodwzajemnione uczucie spowodowało, że rzuciła się ze skały, prosząc bogów, by mogła zamienić się w jedną z nich. Prośba dziewczyny została spełniona, ale jej serce do dzisiaj bić nie przestało. Wciąż płacze, a jej skamieniałe łzy zamieniają się w stalaktyty Jaskini Ciemnej.

Legenda o skale zwanej Białą Ręką[edytuj]

Było to dawno temu, podczas najazdu Tatarów. W jaskini schronili się wówczas miejscowi ludzie. A Bóg zasłonił wejście własną dłonią, skale nadając jej kształt. Dlatego głaz nosi nazwę „Biała Ręka”, „Pięciopalcówka” lub „Rękawica”.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]