Olszynka (dopływ Ropy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olszynka
Ilustracja
Olszynka w Siepietnicy
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 24 km
Źródło
Miejsce Brzanka Jodłówka Tuchowska
Wysokość 534 m n.p.m.
Ujście
Recypient Ropa
Miejsce Siepietnica

Olszynkarzeka, lewy dopływ Ropy[1]. Ma długość około 24 km i jej zlewnia w całości znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim. Odwadnia teren gmin Rzepiennik, Szerzyny i Skołyszyn. Olszynka stanowi południową granicę Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki[2]. Wody potoku znajdują się w III klasie czystości wód, a według typologii rybackiej Olszynka jest krainą pstrąga, dominującym gatunkiem ryb jest pstrąg potokowy[3].

Potok bierze swój początek na wzniesieniu Brzanka[4] (534 m n.p.m.) w Jodłówce Tuchowskiej, skąd w kierunku południowo-wschodnim płynie przez Olszyny. Następnie, przybrawszy kierunek wschodni, płynie przez Ołpiny, a w Szerzynach skręca na południe i płynie przez Święcany i Siepietnice, gdzie na wysokości 242 m n.p.m. wpada do Ropy[5].

Głęboka dolina Olszynki przecina równoleżnikowo pasma wzgórz o szerokich i łagodnych grzbietach. Mikroregion Kotliny Olszynki dzieli teren na dwie zróżnicowane krajobrazowo części. Na pasmo górskie od strony północnej, którego stoki południowe są zalesione oraz pocięte głębokimi wąwozami, którymi spływają liczne potoki. Własną nazwę posiada tylko jeden z nich – potok Czermianka. Zaś grzbiety wzniesień położone od strony południowej są nagie[5].

Olszynka w Święcanach
Olszynka w Olszynach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2015-11-04].
  2. Pogórze Ciężkowickie i Strzyżowskie. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2005. ISBN 978-83-7605-211-3.
  3. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie – WODY – badania 2005
  4. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. 1886
  5. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-05-20].