Open mike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Little Grill open mic 2.jpg

Open mic (z ang. 'otwarty mikrofon') to rodzaj przedstawienia na żywo w którym może brać udział ktokolwiek z publiczności. Na scenie, przy mikrofonie, kolejno występują artyści - zazwyczaj amatorzy bez dużego dorobku.

W Stanach open mic występuje zazwyczaj w kontekście klubów komediowych - początkujący stand-upperzy mają tam okazję zaprezentować swoje zdolności. W Polsce pojęcie jest rzadko wykorzystywane, zazwyczaj w kontekście hip-hopu - raperzy mogą zaprezentować swoje zdolności mówienia i improwizowania. Open mic to także wieczory poezji mówionej.

Dzięki swojej otwartości, open mic jest pomocny przy rozpoczynaniu kariery przez młodych artystów. Bez tego typu imprez artyści zmuszeni byliby do samodzielnego aranżowania swoich pierwszych występów (i tak zazwyczaj sytuacja wygląda w Polsce).

Pewnego rodzaju odpowiednikiem open mic w świecie muzyki jest karaoke. Różnica jest taka, że w karaoke występują zazwyczaj absolutni amatorzy, podczas gdy open mic najczęściej reprezentuje przynajmniej minimalny poziom.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]