Optyczny grzebień częstości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widmo grzebienia częstości optycznych składa się z dyskretnych, ściśle okresowych linii (zaznaczonych na kolorowo), będących „zębami” grzebienia. Kolejne zęby odległe są od siebie w domenie częstotliwości o wielkość zwaną częstotliwością repetycji , a całe widmo grzebienia przesunięty jest względem zera o częstotliwość przesunięcia .

Grzebień częstości optycznych to rodzaj promieniowania laserowego, to periodyczny (okresowy) ciąg impulsów z lasera femtosekundowego z synchronizacją modów (mode-locked). Szerokie widmo takiego lasera składa się z dziesiątek tysięcy równoodległych wąskich linii („zębów”) grzebienia, rozmieszczonych w szerokim zakresie częstości na przestrzeni setek nanometrów.

Grzebień częstości optycznych umożliwia bardzo dokładny pomiar częstości promieniowania elektromagnetycznego, w tym światła. Jest nieodłącznym elementem optycznych zegarów atomowych, o kilka rzędów wielkości dokładniejszych niż obecnie używane zegary atomowe, które wykorzystują przejścia w zakresie mikrofalowym [1].

W 2005 roku Theodor Hänsch i John L. Hall otrzymali połowę nagrody Nobla z fizyki za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej, w tym technikę grzebienia częstości optycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W. H. Oskay et al., Single-Atom Optical Clock with High Accuracy Phys.Rev.Lett. 97, 020801 (2006)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]