Optyczny grzebień częstości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widmo optycznego grzebienia częstości składa się z dyskretnych, ściśle okresowych linii (zaznaczonych na kolorowo), będących "zębami" grzebienia. Kolejne zęby odległe są od siebie o częstość powtarzania f_\mathrm{rep}, a cały grzebień przesunięty jest względem zera o częstość przesunięcia f_\mathrm{CEO}.

Optyczny grzebień częstości to rodzaj promieniowania laserowego, którego widmo składa się z szeregu wielu dobrze wyznaczonych, równoodległych częstości. Optyczny grzebień częstości powstaje, kiedy w laserze impulsów z synchronizacją modów wyeliminuje się fluktuacje częstości powtarzania impulsów oraz zmiany fazy kolejnych impulsów.

Optyczny grzebień częstości umożliwia bardzo dokładny pomiar częstości promieniowania elektromagnetycznego, w tym światła. Jest nieodłącznym elementem optycznych zegarów atomowych, o kilka rzędów wielkości dokładniejszych niż obecnie używane zegary atomowe, które wykorzystują przejścia w zakresie mikrofalowym [1].

W 2005 roku Theodor Hänsch i John Hall otrzymali połowę nagrody Nobla z fizyki za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej, w tym technikę optycznego grzebienia częstości.

Przypisy

  1. W. H. Oskay et al., Single-Atom Optical Clock with High Accuracy Phys.Rev.Lett. 97, 020801 (2006)

Linki zewnętrzne[edytuj]